Nestihli jste utratit stravenky? Poradíme, co s nimi!

Stravenky patří mezi nejoblíbenější benefity, které zaměstnavatel svým zaměstnancům poskytuje. Vyplatí se jak pro zaměstnavatele, který si jimi může snížit daňovou zátěž, tak také zaměstnancům, již přece jen získají ze své práce o něco více. Mají ale to úskalí, že jsou platné vždy jen jeden rok a neberou je všechny obchody či restaurace.

Co jsou stravenky?

Stravenky jsou jakousi poukázkou, kterou zaměstnavatel přispívá na stravování svého zaměstnance. Je ale už jen na zaměstnanci, kde tyto stravenky utratí. Může to udělat v restauraci v rámci polední přestávky v práci, nebo si za stravenky může nakoupit potraviny v supermarketu, který stravenky přijímá. Dříve byly stravenky v tištěné papírové podobě, v současné době ale začíná forma stravenkové karty, s pomocí které se platí obdobně jako s klasickou platební kartou.

Platnost stravenek

Avšak to, že stravenky mají omezenou platnost, je jejich velkou nevýhodou. Zaměstnanci si tak musí dávat pozor, aby je v rámci jednoho roku stihli utratit všechny. Stravenky na každý rok je velmi snadné rozlišit, protože mají odlišnou barvu a rok, pro který jsou tištěny, je na stravence velmi výrazně vytištěn.

Prošlé stravenky

Jakmile stravenky jednou projdou, už se to nedá vrátit zpět. Pokud na konci roku zjistíte, že jich máte hodně, nezbývá než vyrazit na velký nákup nebo uspořádat rodinný oběd v některé z restaurací. Některé stravenky můžete použít ještě i v lednu následujícího roku – záleží to ale na konkrétním podniku, který stravenky přijímá. Prošlé stravenky už ale nijak vzkřísit nemůžete – prostě prošly, a vy nemáte nárok na jejich výměnu ani u zaměstnavatele, ani u vydavatele stravenek. Jsou neplatné a můžete je vyhodit. Nebo ne?

Kdo z toho profituje?

Pokud své stravenky nestihnete utratit, výdělek z toho mají poskytovatelé stravenek, kteří tak nemusí stravovacím podnikům cenu stravenek proplácet. Aby ale nedošlo k úplnému vyhození stravenek do koše, jeden z vydavatelů stravenek se rozhodl uspořádat charitativní akci. Edenret, který vydává stravenky Ticket Restaurant, vyzývá všechny, aby mu zaslaly prošlé stravenky na adresu jeho sídla do konce února 2019. Edenret pak stravenky spočítá, hodnotu zdvojnásobí a věnuje ji Potravinové bance. Tím tak můžete přispět potřebným – a nebude vás to nic stát.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.