Německo podpoří Lufthansu 9 miliardami eur

Letenky

Německá vláda se dohodla jak s Evropskou unií tak s aerolinkou Lufthansa na tom, že jí pomůže překlenout téměř likvidační období pandemie koronaviru a následných vládních opatřeních po celé Evropě, které omezilo cestování na minimum, pomocí kapitálové pomoci státu. Pojďme se podívat, jak bude pomoc ze strany německého rozpočtu vypadat.

Téměř čtvrt bilionu korun

Jde o pomoc v celkové výši 9 miliard eur, tedy bezmála čtvrt bilionu korun. V jaké formě je bude německá vláda Lufthanse dávat? Zaprvé přijdou kroky ze strany letecké společnosti. Omezí totiž své aktivity na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově. Lufthansa ve svém tiskovém prohlášení uvedla, že se na těchto dvou letištích vdá dohromady 24 slotů (přidělen časy pro vzlety a přílety pozn. red.). Záchranný balíček ze strany vlády pak spočívá v tom, že se v této společnosti bude kapitálově angažovat nově vytvořený německý fond pro hospodářskou stabilizaci (WSF). tento balíček ještě musí schválit představenstvo a akcionáři Lufthansy.

Nákup akcií

V čem konkrétně bude německý stát Lufthanse pomáhat? Pomoc spočívá v infekci kapitálu ve výši 300 milionů eur a půjde tedy o 20 % akcií v této společnosti. WSF by také měl získat dvě křesla v představenstvu. 20 % podíl WSF by pak měl tento fond odprodat do konce roku 2023.

Dalších téměř 6 miliard eur

To však ani zdaleka není konečná výše pomoci německého WSF Lufthanse, největší z německých leteckých společností. Prostřednictvím takzvané tiché účasti, tedy navýšení kapitálu bez hlasovacích práv ve společnosti a jejích orgánech, chce WSF přispět Lufthanse ještě 5,7 miliardy eur. Letecká společnost Lufthansa by podle plánů balíčku, který, jak bylo již výše popsáno, musí ještě projít schválením orgány společnosti, měla získat ještě syndikovaný úvěr za 3 miliardy eur na tři roky od státní KfW (státní banka) i dalších soukromých bank.

 Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.