Německo na čas obnoví provoz uhelných elektráren

Uhlí

Témat týkajících se rostoucích cen a omezené dostupnosti energií a některých komodit se v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu nelze vyhnout. Pro Rusko jsou jejich dodávky jednou z mála zbraní, které může proti Západu nasadit a také tak (zatím v omezené míře) činí. Je tak třeba připravit se na všechny eventuality, včetně opravdu dramatického snížení dodávek plynu, což je pro Evropu největší strašák. Vlády prakticky všech zemí tak narychlo hledají způsoby, jak zvýšit soběstačnost svých zemí a nenechat se tak Ruskem vydírat. V Německu na to půjdou přes uhlí.

Německo a ruský plyn

 Německé instituce se zdviženým prstem varují před nedostatečnými zásobami plynu, které jsou v současné době značně omezené díky sníženým dodávkám z Ruska. Pro německou ekonomiku se může jednat o velmi vážný problémy. Německo se snaží omezit spotřebu plynu na minimum. Používá pro to celé spektrum prostředků a zařadit do provozu chce kvůli tomu znovu i uhelné elektrárny.

Zavedení těchto opatření má vést zemi k větší a větší odolnosti vůči omezení dodávek. Situace je však velmi alarmující, tak jí alespoň vidí situaci ministr hospodářství Robert Habeck, který se obává o množství zásob plynu na zimu.

Uhlí

Foto: Pixabay

Uhlí zpět do služby

Uhelné elektrárny ukončily v minulosti svůj provoz z důvodu snižování emisí. Teď nad nimi visí otazník. Pokud se využijí ve prospěch snížení spotřeby plynu – jak se velmi pravděpodobně stane – bude třeba na nějaký čas obětovat plány na snížení uhlíkových emisí, které Německo mělo. Pokud si ale Německo dává za svůj cíl naplnit zásobníky plynu do zimy na maximum, moc jiných možností nezbývá.

Německo (a nejen to) je na dodávkách plynu z Ruska silně závislé a nyní se nachází v těžké situaci. Novela zákona, která by se měla umožnit návrat opětovné používání uhlí na výrobu elektřiny, bude vyhlášena již příští měsíc.

 Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/nemecko-setri-plynem-do-provozu-vrati-uhelne-elektrarny-40400668

https://www.iol.co.za/news/environment/watch-germany-to-increase-coal-production-to-compensate-for-cut-in-russian-gas-supplies-ee7e59cd-b53d-4302-8bed-6c1628f074ce

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.