Národní banka chystá novou stokorunu, bude na ní Engliš

Peníze

Česká národní banka počítá s novou podobou stokorunové bankovky. Nově by na ní měla být jedna z největších osobností naší novodobé měnové politiky – Karel Engliš. Fanoušci Karla IV. se však nemusí ničeho bát. Půjde jen o pamětní bankovku, která bude vydaná v limitovaném nákladu.

Kdy bankovka vyjde?

Jde o pamětní bankovku, která navazuje na tu z roku 2019. Na stokoruně se tehdy objevil Alois Rašín, první ministr financí Československé republiky a osobnost, která je považovaná za jednoho ze zakladatelů naší moderní měny. To stejné se dá říct i o Karlu Englišovi. Právě proto se i on ocitá v této sérii pamětních bankovek České národní banky, která bude zakončena ještě třetím kusem s vyobrazením Viléma Pospíšila. Na bankovku s Karlem Englišem se mohou zájemci a sběratelé těšit v první polovině roku 2022. Minulý týden však ČNB odhalila autorku podoby této stokoruny s Engliš. Autorkou bude Eva Hašková.

Série bude dokončená v roce 2026

Celá série, jak jsme již naznačili, bude kompletní po vydání třetí pamětní bankovky. Na bankovkách tedy bude trojice nejvýznamnějších person naší měny. Alois Rašín sem patří, jak bylo již zmíněno, jako první ministr financí Československa. Při své politice se zejména podepsal pod úspěch, stabilitu a sílu české měny. Rok 2022 bude tedy ve znamení stokoruny s Karlem Englišem, několikanásobným prvorepublikovým ministrem financí, ekonomem a rektorem Masarykovy univerzity. Série pak skončí vydáním stovek s Vilémem Pospíšilem, prvním guvernérem Československé národní banky, v roce 2026.

Vyjde 20 000 kusů

Nová bankovka s hodnotou 100 Kč vyjde v nákladu 20 000 kusů a primárně je určena pro sběratele. Není však vyloučené s ní normálně platit. Obchodníci však mohou tuto bankovku odmítnout. Jde o regulérní bankovku. Zejména však kvůli počtu vydávaných kusů nikdy nemůže nahradit dosavadní klasickou bankovku s Karlem IV. Kde tuto bankovku seženete? Měla by se prodávat v obchodech zaměřených na numismatiku. Dle odhadů bude její sběratelská hodnota několikrát vyšší než její nominální hodnota, za kterou ji lze pořídit. Například stovka s Rašínem z roku 2019 se nyní prodává jejími majiteli za asi 3 000 Kč.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.