Narazily ceny energií na svůj strop?

elektřina

Ceny energií jsou téma, která již nějakou dobu okupuje přední stránky novin. Důsledky ruské agrese na Ukrajině i vliv vykolejeného post-covidového světa se spojily a výsledkem je, že nejedna domácnost sleduje své nově vyměřené zálohy s neskrývaným zoufalstvím. Slabé světlo na konci tunelu může představovat to, že podle některých analytiků a ekonomů dosáhnou ceny elektřiny a plynu již brzo svého maxima a mohli bychom se dočkat opětovného poklesu cen, byť velmi pozvolného.

Nové ceníky budí zoufalství

ČEZ, který tento týden představil nový ceník za elektřinu i za plyn pro své odběratele, řádně vyděsil nejednoho člověka. Dobrou zprávou je, že jeho ceny dosáhly pravděpodobně svého maxima. Ceny, které nyní škrtají doslova o strop možností řady domácností, by tak dále neměly narůst. I tak budou muset noví zákazníci, kteří přistoupili k novému dodavateli nebo s ním dojednávají novou smlouvu, zaplatit skoro dvojnásobek ceny, která byla standardem minulý rok.

Během července lze očekávat z uvedených důvodů výrazné navýšení cen za plyn především u těch, kterým skončí fixace a nebudou mít zastropované ceny (netýká se to samozřejmě jen ČEZu). Nové tarify za teplo, ohřev vody i plyn dosáhnou mnohdy i o 80 procent víc, než byla jejich dosavadní cena.

elektroměr

Foto: Pixabay

Konec zdražování v dohledu?

Nákupem většího množství dražšího plynu donutilo ČEZ ceny rekordně navýšit, jakkoliv to je nepříjemné. Významným způsobem se na zvyšování cen podílí i válka na Ukrajině a jedná se tak o vlivy, jejichž ovlivnění je mimo možnosti ČEZu nebo i státu.

Předpoklad je však takový, že k dalšímu navýšení by již docházet nemělo a v současnosti se pohybujeme na cenovém vrcholu velkoobchodních cen. V blízké budoucnosti by nás tak měl čekat lehký pád cen směrem dolů. Vyloučit samozřejmě nelze ani vyloženě katastrofické scénáře, ale většina analytiků se shoduje na tom, že dojde k určité stabilizaci a mírnému poklesu cen.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/dal-uz-by-ceny-stoupnout-nemely-mini-analytik-o-novem-ceniku-cezu-40398367

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/analytik-nove-ceny-cez-jsou-spickou-ledovce-do-budoucna-by-mely-klesnout/2212053

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.