dluhy

Náraz na dluhovou brzdu se opět přiblížil

Finanční sektor je poměrně zajímavý a rozhodně bychom si měli uvědomit, že veřejné finance je zapotřebí dokonale hlídat. Pokud tak činit nebudete, mohly by velmi rychle dojít. Dluhová brzda se bezesporu velmi rychle přibližuje a náraz bude více než tvrdý. Konstatovat bychom v souvislosti s ní měli několik velmi důležitých informací. Nová Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí z dílny Národní rozpočtové rady ukázala mnohé.

Tlak na české veřejné finance je stále větší

Nepochybně. Za jeden jediný rok došlo k přiblížení se nárazu na dluhovou brzdu o celé dvě dekády. Konkrétně z roku 2043 na rok 2024. Velmi zajímavý je pohled na rozsah problémů, jímž veřejné finance čelí z hlediska projekce vývoje dluhu v horizontu 50 let. Ten mimo jiné zpráva také obsahuje. Jestliže se zachovají stávající příjmové a výdajové politiky, dluh sektoru veřejných institucí dosáhne 334 % HDP.

Jsme, nebo nejsme dlužníky?

Pokud si někdo z nás myslí, že právě on není žádným dlužníkem, je na velkém omylu. Jsme jimi úplně všichni včetně těch, kteří se ještě neměli to štěstí narodit! Tím pádem bychom si měli uvědomit, že k jeho prohlubování by docházet rozhodně nemělo.

Je třeba platit…

Každý dluh se musí zaplatit. Smutné, leč neuvěřitelně reálné. Do momentu, než se nám podaří narazit na dluhovou brzdu, zaplatíme za 3 roky zhruba 300 miliard korun. Až neuvěřitelná suma. Počítat je třeba s tím, že už následující rok zaplatíme zhruba dvakrát tolik než to, co bychom měli platit za globální krize.

Zdroj info: https://unrr.cz/wp-content/uploads/2021/06/2021-ZPRAVA-O-DLOUHODOBE-UDRZITELNOSTI-VEREJNYCH-FINANCI_A.pdf?fbclid=IwAR0-RpOT02B735bOhttH7xpgo4dAjRlBzBxYO_ueRjEApnJOc9EFayzsNQ0

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

2 komentáře

  1. jj Odpovědět

    „Každý dluh se musí zaplatit. Smutné, leč neuvěřitelně reálné.“ — Tak tohle je naprostý nesmyls. Ale vzdělaní lidé to do nás prostě hustit musí. Statistiky o nesplacených dluzích lze dohledat – jak u států, tak i u soukromníků. Kdyby se měli všechny dluhy splácet, skončí ve vězení pro dlužníky nebo v dluhovém otroctví tolik lidí, že to bude ekonomicky naprosto devastující. Proto se vymyslely bankroty, omezené ručené a mnoho dalších věcí. Aby se legalizovalo nesplácení dluhů. Podívejte se například na nesplacené dluhy Islandu. Pár let se na něj všichni mračili a teď je v pohodě. Řecko naopak věří tomu, že dluhy se musí splácet, a kde je? Pokusy o splacení dluhů za každou cenu omezují prosperitu. I Výše úroku se odvíjí od pravděpodobnosti, že dluh bude (ne)splacen, čímž defakco dělá jeho nesplácení v určitém procentu případů legitimní. Riskantnější půjčky si nasazují větší úroky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *