Nakupujeme si svobodu drahotou? Nejspíše nikoli

Mír

Na aktuální drahé zboží a další zdražování bychom si neměli stěžovat. Jedná se podle mnohých politiků a také médií o jakousi daň za svobodu. Dokonce někdo někde říkal, že drahou naftou postupně vyženeme Rusy z okupované Ukrajiny. Až smutný vtip. Benzin a nafta jsou aktuálně hodně drahé a jejich cena ještě stoupá. Pomalu, relativně plíživě. Rozhodně ale nelze říct, že bychom si drahými palivy nakupovali svou svobodu.

Zastropování cen není dle premiéra řešení

Ano, takto se skutečně hrdina z Kyjeva, tedy náš pan premiér, vyjádřil. Jestliže by se tak stalo, zaplatila by to střední třída. Opatření tohoto typu jsou tedy podle předsedy vlády spíše na škodu. Tržní ceny musí být zkrátka zachována za každou cenu. Většina evropských zemí zastropování neřeší. Na Slovensku to šlo. V Polsku jsou pohonné hmoty díky osvobození od DPH také cenově jinde.

Mocné zbrojení proti jednomu nepříteli

Ano, samozřejmě, aktuálně se bude neskutečně zbrojit. Peníze do výroby zbraní, munice a ochranných prostředků potečou proudem. Nepřítel je jasný, je jím Rusko. Myslet je ale také třeba na další nepřátele, jimiž jsou třeba globální oteplování nebo klimatické změny. Zapomenout nelze ani na sociální nůžky, které se hodně solidně rozevírají. nespokojenost lidí může být doslova drastická. K čemu nám pak bude svoboda?

Trh v hlavní roli

Vlády mohou do značné míry drahotu ovlivňovat, respektive korigovat. Ceny jsou tvořeny někde na burzách, obyčejný člověk zbohatne ve válce, která nyní zuří na Ukrajině, jen velmi těžko. Asi se nezapojí do kšeftů se zbraněmi ani s ničím jiným. Stejně tak neohne státní zakázky podobně, jako to nakonec beztrestně udělal nějaký správce obory v Lánech. Drahota a svoboda spolu zkrátka nesouvisí tak, jak je nám proklamováno.

Zdroje info: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/18873-nejslavnejsi-spekulace-nathana-mayera-rothschilda
https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A1_ze%C4%8F
https://twitter.com/P_Fiala/status/1508113071885234183
https://lnenicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=785643
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/slovensko-energie-ceny-elektrina-zmrazeni-tri-roky-matovic-sulik.A220216_112810_eko-zahranicni_maz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.