Nad Českem se stále nelétá jako před covidem. Důvodů je více

letadlo

Léta 2020-2021 byla pro příznivce letecké dopravy a cestování skutečným očistcem. Celosvětová pandemie prakticky sundala veškerá letadla z oblohy a letiště zela prázdnotou. Tato doba je snad již za námi, byť covid nahradily jiné problémy a výzvy. I díky nim se letecký provoz nad Českou republikou stále nevrátil na předcovidovou úroveň.

Letadla nad Českem

V roce 2022 proletělo nad Českou republikou 550 194 letadel, to je sice o 52 % více než v roce 2021, ale stále je to pouze 64 % z celkového počtu letadel, které brázdily náš vzdušný prostor v roce 2019, tedy před nástupem historické epidemie.

Z tohoto pohledu je Česká republika jistou výjimkou, neboť provoz nad západní Evropou dosahoval v loňském roce asi 80 % předpandemických hodnot. Důvody tohoto rozdílu je třeba hledat v ruské agresi vůči Ukrajině. Od minulého února totiž mají do Evropy zakázáno létat ruské letecké společnosti, ty ukrajinské potom nemohou létat z jiných důvodů. Stejně tak mnoho leteckých společností muselo změnit své trasy tak, aby vůbec nevedly přes Rusko, a to má často za následek to, že nelétají ani přes Českou republiku.

letadlo

Foto: Pixabay

Rostoucí vytíženost pražského letiště

Nejčastějším uživatelem českého vzdušného prostoru je irská společnost Ryanair následovaná tureckými Turkish Airlines a další nízkonákladovou společností Wizz Air. Podobně jako celý náš vzdušný prostor je na tom pražské letiště Václava Havla, které letos odbavilo necelých 10 750 000 cestujících což je oproti roku 2021 více než dvojnásobek. Ani tak ale letiště nedosáhlo na předcovidová čísla. Trend je však pozitivní a letos se očekává 12,7 milionů odbavených cestujících.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/letovy-provoz-cr-pocet-letu-aerolinky.A230126_143033_eko-doprava_rie

http://www.dnoviny.cz/letecka-doprava/letovy-provoz-nad-cr-loni-stoupl-na-550-194-letu-o-52-procent-vice-nez-predloni

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.