Na poště bude možné žádat o sociální dávky. Nepředstavitelné se stane reálným

žádost

Česká pošta zažívá turbulence. Došlo ke zrušení poboček. S tím souviselo propouštění zaměstnanců. Jenže následně pošta začala nabírat brigádníky. Zkrátka rozum to nebere. Aby toho nebylo málo, tak vizí vlády je, že by na poště bylo možné žádat o některé sociální dávky. O které konkrétně? Jaké jsou plány ministerstva a co si od toho slibuje?

S „geniálním“ nápadem přišel ministr vnitra Vít Rakušan, že by už od příštího roku bylo možné žádat o některé sociální dávky na poště. Lidé by tak podle Rakušana nemuseli chodit na úřad práce, ale mohli vše vyřídit na místní poště. Jen nutno podotknout, že díky zrušeným pobočkám pošt pro mnohé může být cesta se žádostí na úřad práce dostupnější. Možná ministr opomenul tento fakt. Každopádně by prý pošta měla časem přebrat i některé další agendy od státních institucí a údajně je bude umět zajistit levněji. Počítá s tím plán transformace České pošty, který představil ministr vnitra Rakušan a pověřený ředitel pošty Miroslav Štěpán.

Jednání České pošty s Úřadem práce ČR

Nyní vše probíhá na základě jednání. Vize je taková, že by mohlo jít na pobočkách pošty o přijímání žádostí o dávky, jako je rodičovský příspěvek, pohřebné, sociální podpora. Poskytování těchto nových služeb pro stát chce pošta začít testovat od příštího roku. Počítá s tím, že díky tomu bude v zisku ve stovkách milionů korun ročně.

Ministerstvo si od tohoto počinu slibuje, že se ušetří na nákladech a dojde k rozšíření sítě kontaktů. Česká pošta nyní kalkuluje, zda za úkon bude státu účtovat nějaký poplatek, který by byl v řádu desetikorun či stokorun. Ministr Rakušan ubezpečil občany, že pro ně tyto služby budou bezplatné.

Nutné proškolení personálu ze strany pošty

Pošta bude muset vyškolit personál, aby následně mohlo dojít ke snížení personální kapacity úřadů, kde agenda doposud probíhala. Není žádné tajemství, že nepanuje zrovna spokojenost s činností na úřadech práce, jak uvedl ministr Rakušan. Otázkou je, zda se to tímto změní. Rakušan si od toho slibuje, že občané budou spokojenější.

Jenže! Vize je taková, že by pobočky pošt měly žádosti od klientů jen přebírat. Samotné posouzení nároku bude nadále v kompetenci pracovníků úřadů práce. Ministerstvo počítá s postupným zapojením 2900 poboček pošt, kde by bylo možné podat žádost o některou z výše uvedených dávek. Ano, vláda si od toho slibuje ušetření nákladů. Otázkou je, zda k tomu tak bude.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-na-postach-pujde-vyridit-i-socialni-davky-40436420

https://cnn.iprima.cz/lide-by-mohli-o-nektere-socialni-davky-zadat-na-poste-nepredstavitelne-zni-z-opozice-373025?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1038730&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Náhledové foto: Pixabay