Mzdy v ČR rostou, jak s navýšením zacházíme?

Eura

Průměrná mzda v České republice vzrostla meziročně o 7 %. Některé profese to pociťují více, jiné již ne tak dramaticky. Některým naopak mohla mzda dokonce i klesnout. Kdo na dobré ekonomické situaci a mzdovém růstu vydělává nejvíce? Pojďme se na to společně podívat.

Nejvíce u finančníků

Průzkumy zaznamenávají trend růstu mezd zejména u firem ve finančním sektoru. Zde rostly nejvíce se všech oblastí. Další skupinou zaměstnanců, kteří také dostali přidáno více, jsou například členové bezpečnostních a zdravotních sborů. Oficiální statistika Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky pak zaznamenávají růst mezd mezi všemi skupinami oborů. Pochopitelně se s průměrem zvýšil i medián mezd, což je prostřední hodnota mezd. Zajímavostí se však může zdát fakt, že i když se růst mezd týká téměř každého, ne každý nakládá se svými příjmy stejně. U méně kvalifikovaných profesí se zvýšení využije na splácení dluhů. Naopak například lékaři nebo učitelé více šetří. Nejvíce nárůst utrácí bankéři nebo zaměstnanci v sektoru IT.

Myslete do budoucna

Průzkumy také odhalují fakt, že až 65 % lidí pracujících ve školství nebo finančnictví myslí na finanční rezervu. Pravdou však je, že dovolit si vyžít i s velkou mírou ukládání dlouhodobé finanční rezervy mohou jen bankéři a IT pracovníci. Data totiž ukazují, že se zvýšením příjmů se ztrácí obezřetnost u dluhů a jejich splácení. Poté může přijít ztráta zaměstnání nebo třeba dlouhodobá nemoc a příjmy vypadnou.

Mějte alespoň půlroční rezervu

Dobré je tedy řídit se známými radami, které vám podobné situace mohou pomoci lépe zvládnout. Každý by si například měl vytvořit takovou finanční rezervu, která je ve výši provozních nákladů na půl roku jeho domácnosti. Právě nenadálé výdaje nebo výpadek příjmů pak mohou tyto prostředky pokrývat. A nabídneme ještě jeden psychologický tip. Tuto rezervu si nenechávejte na běžném účtu. Zbytečně vás bude svádět k utrácení. Pokud máte kam, vložte ji na jiný účet.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.