Eura

Mzdy v ČR rostou, jak s navýšením zacházíme?

Průměrná mzda v České republice vzrostla meziročně o 7 %. Některé profese to pociťují více, jiné již ne tak dramaticky. Některým naopak mohla mzda dokonce i klesnout. Kdo na dobré ekonomické situaci a mzdovém růstu vydělává nejvíce? Pojďme se na to společně podívat.

Nejvíce u finančníků

Průzkumy zaznamenávají trend růstu mezd zejména u firem ve finančním sektoru. Zde rostly nejvíce se všech oblastí. Další skupinou zaměstnanců, kteří také dostali přidáno více, jsou například členové bezpečnostních a zdravotních sborů. Oficiální statistika Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky pak zaznamenávají růst mezd mezi všemi skupinami oborů. Pochopitelně se s průměrem zvýšil i medián mezd, což je prostřední hodnota mezd. Zajímavostí se však může zdát fakt, že i když se růst mezd týká téměř každého, ne každý nakládá se svými příjmy stejně. U méně kvalifikovaných profesí se zvýšení využije na splácení dluhů. Naopak například lékaři nebo učitelé více šetří. Nejvíce nárůst utrácí bankéři nebo zaměstnanci v sektoru IT.

Myslete do budoucna

Průzkumy také odhalují fakt, že až 65 % lidí pracujících ve školství nebo finančnictví myslí na finanční rezervu. Pravdou však je, že dovolit si vyžít i s velkou mírou ukládání dlouhodobé finanční rezervy mohou jen bankéři a IT pracovníci. Data totiž ukazují, že se zvýšením příjmů se ztrácí obezřetnost u dluhů a jejich splácení. Poté může přijít ztráta zaměstnání nebo třeba dlouhodobá nemoc a příjmy vypadnou.

Mějte alespoň půlroční rezervu

Dobré je tedy řídit se známými radami, které vám podobné situace mohou pomoci lépe zvládnout. Každý by si například měl vytvořit takovou finanční rezervu, která je ve výši provozních nákladů na půl roku jeho domácnosti. Právě nenadálé výdaje nebo výpadek příjmů pak mohou tyto prostředky pokrývat. A nabídneme ještě jeden psychologický tip. Tuto rezervu si nenechávejte na běžném účtu. Zbytečně vás bude svádět k utrácení. Pokud máte kam, vložte ji na jiný účet.

4 komentáře

  1. colombo.dj@email.cz'Vašek Odpovědět

    Docela jsme se tady v práci zasmáli……Mějte alespoň půlroční rezervu… Jenom dodám a z čeho ? Bydlení, auto, náklady domácnosti, pojistky a další běžné výdaje Vám umožní velké kulové. Zkrátka od výplaty k výplatě. Problém je i v tom, že nemá cenu si hledat ani jinou práci, protože je to všude stejné. Zaměstnavatelé se chovají jak hov.da a platit se nechce nikomu. Pokud má někdo slušnou výplatu, tak je to min. za 250-300 hodin měsíčně. Z čeho že máme šetřit ?

  2. svancara.roman@post.cz'Roman Švancara Odpovědět

    CZ
    Minimální mzda na začátku roku 2019 popáté v řadě poroste. A opět to bude zvýšení výrazné. Vláda se tento týden dohodla na růstu minimální mzdy o 1150 korun na 13 350 korun. Základní hodinová sazba vzroste ze 73,20 na 79,80 koruny…….:-( Cca 520 Euro/měsíčně
    🙁 🙁 🙁 ……to si z min. mzdy v DE a NL, která je v přepočtu na českou měnu 250,- českých korun/hodinu….Cca to co v Česku si vyděláte měsíčně u sousedů máte za týden. 🙁 🙁 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *