Moderní investiční portfolio: Diverzifikace s alternativami jako klíč k úspěchu

Fondy

Drobní investoři v poslední době docela dost ovlivnili trh cenných papírů. Ačkoli je několik zkušených investorů považuje za amatéry, kteří se rozhodují chybně, a mohou tak přijít o své bohatství. Jiní odborníci se domnívají, že moderní investoři se stávají silou, s níž je třeba počítat.

Akciové trhy v roce 2020 si nevedly špatně

Akciové trhy si v roce 2020 vedly překvapivě dobře, a to i přes březnový propad. Americké indexy i evropské akciové ukazatele se vzpamatovaly a vyšplhaly se blízko špičkových úrovní. Zatímco Dow Jones dosáhl treku nad 31 000 bodů, Evropa měla rozmanitější výsledky. DAX se zotavil nad 13 800 bodů, přestože FTSE 100 v minulém roce ztratil více než 11 %. To znamená, že akciové trhy jsou v roce 2021 hádankou, která ukazuje jak potenciál rychlého růstu, tak znepokojivé náznaky, že je třeba provést nápravu.

Analytici trhu varují

Analytici trhu neústupně varují nové investory před potenciálním výbuchem „bubliny“ v velmi blízké budoucnosti. Zaměřují se na oslovení moderních investorů, kteří jsou většinou mileniálové a v roce 2020 se stali viditelnější skupinou investorů s tím, že investují velké prostředky do technologických akcií, vidí příležitost zajistit se proti potenciální inflaci a zároveň zkoumat alternativní investiční aktivum třídy. Někteří ostřílení investoři říkají, že moderní investoři jen honí trendy a hrají si s ohněm.

Kdo je moderní investor?

Moderní investoři jsou převážně mileniálové, a to jak věkem, tak duchem. Ačkoli většina z nich, zejména v USA, dosud nezískala větší bohatství než jejich předchůdci, baby-boomu, mileniálové jsou rostoucí silou ve světě investic, již ovlivňují současné odvětví.

Investice na pár kliků

Hnací silou schopnosti moderních investorů změnit odvětví je technologie. Od robotických poradců až po gamifikaci. Technicky zdatní investoři se stále více spoléhají na aplikace či internet a používají je. Když kdysi bylo investování privilegiem přístupným pouze dobře situovaným občanům, nyní je technologie vzdálená jen pár kliknutí, což představuje nepřeberné množství příležitostí investovat nejen do tradičních aktiv, jako jsou akcie nebo obligace, ale také do alternativ, jako je umění, víno, půjčky a další.

Na rozdíl od obecného pohledu jsou moderní investoři dobře informováni. Průzkum společnosti Accenture odhalil, že 90 % finančních poradců se domnívá, že jejich klienti z tisíciletí si více uvědomují své možnosti investování než před pěti lety, což naznačuje, že zájem a zapojení do investování přesto roste.

Čas na změnu strategie

Potenciál volatility trhu a inflace, stejně jako očekávané přizpůsobení bubliny na akciovém trhu a pokles na některých akciových trzích, zvýšily poptávku po diverzifikaci a potřebu určité formy pasivního příjmu generovaného prostřednictvím investic, které mohou tyto faktory vyrovnat.

Moderní teorie portfolia, založená na myšlenkách nositele Nobelovy ceny Harryho Markowitze, navrhuje vytvořit portfolio, které se snaží maximalizovat výnosy při řízení rizika prostřednictvím diverzifikace. Na druhé straně moderní chování investorů odráží zájem o diverzifikaci, protože zájem o vyhledávací dotazy „diverzifikovaného portfolia“ zůstal základem vyhledávání Google Trends. Pravidelné výkyvy v používání termínů však ukazují poptávku po nějaké formě zajištění portfolia.

Alternativní investice získávající trakci

Výzkum Blackstone o chování nových investorů také ukazuje, že alternativní investice rostou v popularitě, protože investoři hledají alternativní investice, aby našli výnos, některé pro vyšší výnosy nebo ochranu před rostoucími sazbami nebo útočiště proti volatilitě trhu.

V roce 2021 budou alternativní investice hrát důležitou roli bezpečnostní sítě, aby se vyrovnal potenciál vysoké volatility cen v kombinaci s krizí likvidity trhu. Dokonce i umění nebo vlastnictví cenností se přesouvá z fyzického prostoru a nabízí částečné investice do umění nebo sběratelských předmětů. Podobným principem se stává částečná investice do půjčky snadno dostupnou volbou s rychlým přístupem založeným na aplikacích a minimálními omezeními. Někteří investoři požadují formu pasivního příjmu, aby vyrovnali inflaci nebo ztrátu vydělaného příjmu.

Jak se mění moderní investiční portfolio? Přizpůsobení se potenciálním tržním změnám může vyžadovat hledání nových zdrojů financování. Jednou z rostoucích alternativních tříd investičních aktiv – oblíbenou u tisíciletých investorů – jsou investice do půjček. Jejich největší výhodou jsou vyšší výnosy ve srovnání s nástroji pasivního příjmu, a navíc jsou předvídatelnější alternativou k růstovým akciím. Investice do úvěrů jsou jako produkt založený na dluhu také méně volatilní.

„Moderní investoři v uplynulém roce všem ukázali, že jsou silou, kterou je třeba brát vážně,“ uvedl Martins Sulte, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Mintos, přední alternativní investiční platformy pro investování do půjček v Evropě. „Úzce jsme spolupracovali s tímto segmentem investorů, s více než 370 000 retailovými investory na naší platformě, kteří nám dávají zpětnou vazbu, že přecházejí na alternativní investování a zejména na investice do půjček, jako prostředek ke správě jejich úspor nebo jejich vytváření.“

Obezřetnost moderních investorů

Sulte také dodal, že moderní investoři jsou obezřetnější, než by si toto odvětví mohlo myslet, protože vidí diverzifikaci a alternativy jako způsob, jak zajistit jejich portfolia do budoucna.

„Vidíme trend směrem k diverzifikaci i v rámci naší platformy, což naznačuje, že moderní investoři nejsou bezohlední, jak to někteří dokážou,“ řekl. „S penzijními fondy nebo bankovními účty, které nabízejí nízkou míru úspor, vidíme, že lidé hledají lepší možnosti a pasivní investování hledají jako řešení pro vyšší výnosy. I když nemůžeme srovnávat investování do půjček se spořicími účty v bance, protože jde o zcela odlišné formy finančních služeb a rizika spojená s jakoukoli formou investování, chápeme a v poslední době jsme svědky většího zájmu, aby peníze sloužily všem. “

Moderní investoři se rychle učí

Pro mnoho moderních investorů, zejména ty, kteří používají obchodní aplikace, může retailové portfolio zahrnovat spíše náhodný výběr aktiv. To znamená, že drobní investoři se rychle učí a nejsou tak naivní, jak někteří pozorovatelé tvrdí. Moderní investoři dělají cílené kroky a trh na to reaguje.

Zdroj informací: mintos.com

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.