Moderna či Pfizer – jaká kombinace vakcín je nejúčinnější

Vakcína

Srovnávání účinnosti jednotlivých vakcína na covid-19 bylo vždy problematické. Nyní však alespoň části může být tato problematika osvětlena, a to díky nové studii publikované v The New England Journal of Medicine. Ta tvrdí, že látka ve vakcíně od společnosti Moderna je o něco účinnější než vakcína od firem Pfizer/BioNTech. Na výzkumu se účastnili vědci z mnoha prestižních univerzit, včetně Harvard University. ¨

Obě vakcíny jsou vysoce účinné, rozdíl je minimální

Ještě, než se budeme zabývat srovnáním míry účinnosti, je nutné zdůraznit, že studie konstatuje, že obě vakcíny proti covid-19 jsou vysoce účinné, zejména ve vztahu k ochraně před symptomy nemoci. Rozdíly mezi nimi jsou tedy minimální. Dle výzkumnice Barbry Dickermanové přesto studie odhalila menší rozdíly mezi očkovacími látkami. Dle studie lidé očkovaní vakcínou Pfizer měli asi o 27 % větší šanci, že skončí v nemocnici než ti, kdož jsou očkovaní Modernou. Tyto výsledky platí pro období 24 týdnů po aplikaci první dávky a pro období, kdy byla ve světě dominantní delta varianta.

Nakažení u jednotlivých vakcín

Dle dat studie se po aplikaci vakcíny nakazilo koronavirem 5,75 lidí na 1000 očkovaných u Pfizeru a 4,52 na 1000 očkovaných u Moderny. Delta varianta pak tyto hodnoty u obou vakcín zhruba zdvojnásobila. Vědci však stále neví, proč jsou mezi těmito vakcínami tyto drobné rozdíly. Jedna teorie mluví o tom, že to souvisí s rozdílným množstvím mRNA v obsahu vakcíny, dále dobou mezi aplikacemi dávek a lipovým složením nanočástic použitých pro balení mRNA.

Jakou dávku zvolit pro posilovací třetí dávku?

Pokud se registrujete na třetí dávku očkování proti covidu, vidíte, že si lze vybrat preferovanou vakcínu. Vybírat můžete právě z Moderny či Pfizeru. Samo ministerstvo zdravotnictví doporučuje kombinaci dvou druhů vakcín. Například i ti, kdo mají první dávku Astru Zenecu nebo Johnson a Johnson vybírají jen z Moderny či Pfizeru. Jak je to však u případů, kdy máte první dvě dávky od Pfizeru nebo od Moderny? Jeden tábor odborníků říká, že zvolit třetí dávku rozdílnou od ostatních je účinnější, další si to nemyslí. Dnes nepanuje jednotný názor. Kombinace vám však neublíží.

Zdroj: https://echo24.cz/a/Sj7dB/je-lepsi-moderna-nebo-pfizer-harvardska-studie-prisla-s-verdiktem?fbclid=IwAR1WDuE8Y9dOoXK3P_SChq3w9k175_dD7viGZlQx3cG9-i-lSTfCAGZKXe8#.Ya0ICOYHceI.facebook, http://plus.rozhlas.cz/treti-davka-od-pfizeru-nebo-moderny-ministerstvo-doporucuje-jako-posilovaci-8612308

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.