Mírnější podmínky pro oddlužení – zájemců je méně než se čekalo

Od června tohoto roku začaly platit mírnější podmínky pro oddlužení. Na základě insolvenční novely se tak k oddlužení mohlo přihlásit mnohem více lidí, protože bylo jednodušší splnit podmínky. Očekával se enormní zájem. A skutečně – oproti loňskému roku se přihlásilo o 87 procent více lidí, než v červnu loňského roku. Odborníci však i přesto tvrdí, že očekávala ještě o něco vyšší zájem…

Jaký zájem byl očekáván?

V červnu bylo podáno 3 135 žádostí, což je oproti loňskému roku nárůst o 87 procent, nicméně aby se splnilo očekávání, které novela insolvenčního zákona slibovala, muselo by na jeden měsíc připadnout asi 6 000 žádostí. V současné době se totiž v exekuci nachází 863 tisíc lidí. Aby došlo k odvrácení negativních dopadů na státní rozpočet a českou ekonomiku, bylo by potřeba, aby každý rok bylo podáno 70 až 100 tisíc žádostí ročně. Odhady mluvily o 70 tisících podaných žádostí za rok, ty optimističtější očekávaly až 150 tisíc žádostí ročně.

Důvodem nezájmu jsou peníze

Odborníci se domnívají, že za nižším než očekávaným zájmem o oddlužení jsou peníze. Pokud je člověk v režimu exekuce, tak mu jednoduše zbývá více peněz, než když stoupí do režimu oddlužení. V oddlužení je totiž částka, kterou nelze zabavit na umoření dluhů, nižší, a tak spoustě lidí vyhovuje více exekuce. V současné době proto probíhají diskuse o zvýšení této nezabavitelné částky.

Podmínky oddlužení

Na 25 procent všech žádostí bylo úspěšných a žadatelé skutečně postoupili do režimu oddlužení. 8 procent žádostí bylo odmítnuto a zbytek dosud čeká na vyjádření soudu. A jaké jsou mírnější podmínky oddlužení? Dlužník musí svým věřitelům za tři roky splatit nejméně 60 procent dluhu, nebo za pět let musí dorovnat alespoň 30 procent dlužné částky. Pokud se mu to nepodaří, je na soudu, aby zjistil, jak se dlužník snažil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *