Ministerstvo bude odpouštět zálohy na silniční daň

Zejména kvůli růstu cen pohonných hmot chce ministerstvo financí, ústy ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), odpouštět zálohy na silniční daň. Odpuštění by se mělo vztahovat na ty situace, kdy silniční daň nelze zrušit úplně. Ministr dopravy Martin Kupka pak ohlásil záměr, že na evropské unii má být Českou republikou navrženo zrušení silniční daně pro automobily nad 12 tun.

Další pomoc dopravcům – odložení DPH

Výše uvedené má nejvíce pomoci dopravcům, kteří mají nyní zvýšené náklady kvůli růstu cen pohonných hmot. Dalším krokem vlády, která jim chce v této době vyjít vstříc je možnost odložit si platbu daně z přidané hodnoty. I tento krok na své tiskové konferenci vláda oznámila. Dopravci, jež budou mít problém zaplatit v termínu DPH, budou moci tuto platbu odložit, a to poprvé od zhruba 25. dubna. Kromě měsíčních plátců tak budou moci toto využít i menší plátci, kteří platí DPH čtvrtletně.

Kolik bude dělat výpadek pro rozpočet

Výše uvedená změna u silniční daně, tedy odpuštění záloh či zrušení silniční daně, bude státní rozpočet stát nejspíše kolem 5 až 6 miliard korun. Dle ministra dopravy by se však tento výpadek neměl promítnout do investic do dopravy. Tento výpadek by tedy měl být nahrazen.

Vláda zvažuje další kroky proti drahým pohonným hmotám

Vláda však dle ministrů těmito opatřeními neuzavírá možnost opatření dalších. Bude prý dále sledovat vývoj trhu. Když se však řešila otázka drahých pohonných hmot na ECOFINU, tedy Radě pro hospodářské a finanční otázky, všichni podle ministra financí odmítli snížení nebo zrušení DPH na pohonné hmoty. U avizovaného zrušení přimíchávání biosložky do paliv si pak vláda slibuje snížení cen pohonných hmot až o dvě koruny na litr. K tomu je však nutné změnit zákon, který by mělo na vládu předložit ministerstvo životního prostředí. Například Zemědělský svaz však toto kritizuje a říká, že tento krok se neprojeví v cenách nafty a benzinu.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/stanjura-zrusime-zalohy-na-silnicni-dan-dopravcum-odlozime-platbu-dph/2178476, https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/stanjura-odpusti-zalohy-na-silnicni-dan-40390631

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.