Meta: Sociální sítě budou dostupné bez reklam za poplatek

soc

Loňské léto proběhl spor mezi šéfem společnosti Meta Platforms Markem Zuckerbergem a Evropskou unii ohledně uchovávání uživatelských dat. Původně měl spor vyústit v úplnému zastavení služeb v Evropě. Odesílání dat uživatelů do USA je v rozporu s GDPR, čili s pravidly pro ochranu osobních údajů uživatelů. Konkrétně se jedná o problém cílení reklamy na základě sběru dat, aniž by uživatel s tímto souhlasil. Kvůli nátlaku úřadů Evropské unie došlo nakonec k dohodě a uživatelé nepřijdou o možnost nadále využívat Facebook nebo Instagram. Obě sociální sítě budou k dispozici jak zdarma, tak i za poplatek.

Pro neplatící se nic nemění

Uživatelé obou platforem se nemusí bát, že by přišli o své účty nebo je nemohli využívat naplno. Budou tak moci nadále využívat služeb Facebooku i Instagramu, jak byli dosud zvyklí. Nabízené předplatné je naopak možností, jak se vyhnout cíleným reklamám. Zároveň tímto zavedením předplatného společnost splní regule požadované evropskou komisí. Se sběrem dat sociální sítě nepřestanou. Nadále tak budou sbírat data uživatelů jen je nebudou moci cílit uživatelům s předplatným. Předplatné bude dostupné pouze pro uživatele starší osmnácti let.

Nejcennější jsou data

Už od začátku ale bylo zřejmé, že Zuckerberg pouze vyhrožoval. Po Severní Americe je totiž Evropa druhým nejvýznamnějším regionem pro sběr dat, který je hlavním příjmem firmy. Na začátku roku Irský úřad pro ochranu osobních údajů (DPC) vyměřil společnosti pokutu ve výši 390 milionů eur za nucení uživatelů akceptovat cílenou reklamu jako podmínku pro používání Facebooku. Společnost později uvedla, že má zájem požádat uživatele z EU o souhlas dříve, než umožní firmám cílit reklamy.

Předplatné

Cena předplatného se bude mezi jednotlivými zařízeními lišit. V případě Apple (iOS) a Google (Android) bude předplatné stát 12,99 euro měsíčně. Pro uživatelé počítačů bude předplatné levnější, a to o 3 eura, respektive za 9,99 euro za měsíc. Za rozdíl v ceně mohou provozovatelé mobilních systémů Android a iOS a zprostředkovatelé aplikací Apple a Google. Další změna přijde 1. března 2024, kdy si bude muset uživatel připlatit šest eur za možnost propojení webu/počítače. Pro uživatele chytrých telefonů bude tento poplatek 8 eur.

Předplatné bude dostupné pro všechny členy Evropské unie, včetně Česka, a také Lichtenštejnska, Norska, Islandu a Švýcarsku. Plánované spuštění předplatného zatím přesně známé.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/facebook-a-instagram-bez-reklam-poplatky-cena-a-zmeny-prehledne-1411339https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-zuckerberg-hrozi-ze-v-evrope-zrusi-facebook-i-instagram-40386385https://www.reuters.com/technology/meta-introduces-ad-free-plans-instagram-facebook-europe-2023-10-30/

Náhledové foto: Pixabay