Mateřské školy bez plotů: Jak může vůbec někdo takový nesmysl vymyslet?

Ploty

Návrh v regulaci hygienických a stavebních předpisů z pera poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) je opravdu obdivuhodný. Zahrnuje mimo jiné i to, že by okolo školek nemusely být ploty. Dáme dětem svobodu a maximální pohodlí. Nebudou se cítit jako ve vězení. Jasně. Jen se třeba popíchají o injekční stříkačku nebo utečou, případně si je může snadno vyhlídnout nějaký pedofil. Pedagogům tento návrh vadí a divit se jim logicky nelze. Já sám nechápu, že někdo může něco takového vůbec vymyslet.

Ztráta kontroly nad pohybem lidí na pozemku

Přesně toto vadí pedagogům nejvíce. Pochopitelně se zvyšuje i riziko vzniku úrazů. Jestliže učitelka na děti neuvidí a jsou vzdáleny, pak je to logické. Pokud malé dítě nebude mít plot a jasně stanovené hranice pohybu, můžete si být jistí, že dříve nebo později zmizí z dohledu. O tom, že by se nyní děti cítily na zahradě školky jako ve vězení, lze s úspěchem pochybovat.

Mateřská škola

Foto: Pixabay

Plot není povinný, ale stávající se odmontovat nemusí

Změna v podstatě tkví pouze v tom, že bude na zřizovateli zařízení, zdali plot okolo školní zahrady bude, nebo nikoli. Dosud to nařizoval zákon, takže nyní se jen přenáší odpovědnost. Každý soudný starosta pochopitelně ploty u školky nechá a nic řešit nebude. Proč se tedy nyní hygienické a stavební předpisy vůbec regulují? Copak nemají poslanci nic důležitějšího na práci? Veřejnost by podle poslankyně Renáty Zajíčkové neměla malovat čerta na zeď. Tak proč se ale něco takového řeší? Opravdu nepochopitelné.

Školka v lese plot mít nemusí

V tomto duchu se vyjádřil pirát Mikuláš Ferjenčík. Naopak školka ve městě bude mít stávající plot. Protože ho rozumný zřizovatel nezruší. Chtěl bych osobně vidět i školku v lese bez plotu. Bylo by to zajímavé. Děti by utíkaly třeba do míst, kde jsou srázy, případně by si je tam mohla vyhlídnout nějaká deviantní osoba. I v lese může být pohozené kde co. Zejména lesoparky ve městech stojí z hlediska přítomnosti drogově závislých za to. Opět si říkám, že se řeší zbytečné věci. Ploty prostě u školek byly, jsou a budou. Řešit to má zákon, nikoli zřizovatel.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/materske-skoly-bezpeci-ochrana-plot-renata-zajickova-skolstvi.A230726_150242_domaci_imat

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.