02_work

Maláčová chce zkrátit pracovní týden

Podzimní parlamentní volby, které pomalu ale jistě blíží, se projevují mimo jiné i tím, že se jednotlivé politické strany snaží přicházet s tématy a návrhy, o kterých jsou přesvědčeny, že by jim mohly přinést další voliče. Do čela se v tomto ohledu dostává ČSSD, která prostřednictvím své místopředsedkyně a současné ministryně práce a sociálních věcí předkládá návrh, o kterém so myslí, že bude neodolatelný. Co konkrétně tedy Jana Maláčová navrhuje?

Čtyři dny a pět týdnů

Ministryně Maláčová navrhuje zkrátit pracovní týden na 35 hodin a k tomu přidat jeden týden k zákonem dané dovolené, tj. rozšířit jí na pět týdnů. Zatímco pětitýdenní dovolená je již běžná v mnoha firmách a nejednalo by se tak o příliš zásadní změnu, týdenní pracovní doba zkrácená prakticky o celý jeden den by zcela změnilo způsob, jakým nahlížíme na práci.

Jana Maláčová samozřejmě nezapomíná dodat, že zkrácení pracovního týdne nebude mít vliv na výši mzdy a jde jen o tom, že díky automatizaci bude ve skutečnosti méně práce, což lidem umožní žít zdravější a spokojenější život. Není příliš velkým překvapením, že plán se setkal s výhradami zaměstnavatelů.

01_work

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Racionální základ návrhu, ale…

Nutno podotknout, že zkrácení pracovního týdne není žádnou velkou novinkou. Fakt, že postupující digitalizace a robotizace prakticky všech odvětví lidské činnosti skutečně umožní zkrátit pracovní týden, je diskutován již nějakou dobu. Některé firmy již na čtyřdenní pracovní týden dokonce přešly. Jeho plošné zavedení je však zcela odlišnou kapitolou a skrývá v sobě velká rizika.

Existují odvětví, kde je čtyřdenní týden jen těžko představitelný. Stejně tak se jedná o úpravu, která nemusí vyhovovat každému zaměstnanci. Právě mentalita hraje v tomto ohledu velkou roli. Obecně lze říci, že vývoj k plošnému zkracování sice směřuje, ale jedná se spíše o dlouhodobý výhled.

Je také otázkou, zda podobný experiment testovat zrovna v České republice, kde produktivita práce sice dlouhodobě roste, stále je však pod průměrem Evropské unie. Vzhledem k dosavadním volebním preferencím ČSSD se nezdá, že by ministryně Maláčová měla šanci návrh prosadit, je však pravděpodobné, že se s ním v té či oné podobě budeme setkávat i v budoucnosti.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

10 komentářů

 1. Tom Odpovědět

  Nějak mi ty vaše počty nesedí. Ona to chce zkrátit na 35 hodin týdně? V tuto chvíli je ale pracovní týden 37,5 hodiny týdně. Takže se to zkrátí o 2,5 hodiny? A to je podle vás téměř celý den? Nebo tu do toho někdo nesprávně počítá i pauzy na oběd?

  1. Jana Odpovědět

   V tuto chvíli je ale prac. doba 40 hodin týdně, pokud Vy máte 37,5 hodin, tak už je zkrácená – zřejmě dle zákona – podle profesí.

 2. Artur Odpovědět

  Tak nejprve se udělá bilionový dluh a pak,aby se dobře splácelo,se sníží pracovní nasazení a tím se,pravděpodobně, ovlivní daně.
  Místo šetření na neproduktivních místech (a že jich je – lidově darmožrouti,přehazující neexistující nebo umělé problémy).
  Tohle spěje k neofeudalismu.

 3. František Odpovědět

  Pokud tato inteligentní osoba zajistí kompenzace veškerých škod které tento její naprosto skvělý návrh způsobí (tedy všem těm kteří pracovní místa vytváří) jsem pro. Stav naší ekonomiky po obdobně skvělých nápadech bezmezně touží a bezpochybně jí neskutečným způsobem opravdu prospějí.

 4. jaroslav Odpovědět

  Nedělá ji náhodou poradce Škromach? Tak to Rakousko nedoženem nikdy, jak svého času prohlásil odborář p.Středula.

 5. VStanik Odpovědět

  Tahle ženská žije v nějakém nereálném světě. Je úplně mimo a vůbec nechápu že je tam kde je. Ona to nejspíš taky nechápe. Dneska, kdy se to tady všechno žene do strašného průměru by furt rozdávala i když neví z čeho. Nevím co si myslí? Jestli kvuli automatizaci,digitalizaci nebo robotizaci bude v některých odvětvích méně prace tak budou zaměstnané zaměstnance spíš propouštět. Proto se to ve firmach zavádí,aby se ušetřilo na mzdách. Člověk nemusí bejt kdovíjak chytrej aby mu to došlo. Ona ale asi moc chytrá nebude ,ostatně to každou chvíli všude předvádí.

 6. Jana Odpovědět

  V naší fabrice týden prodloužili na 6+2 a ona chce zkrácení? To by v naší fabrice rozhodně neprošlo.

 7. václav Odpovědět

  Jak velice jsem rád že se mne to netýká ! Tyhle keci se nedaj poslouchat pracoval jsem dost let ve stavebnictví a z toho i u soukromníka peníze se honili přesčasama a to se chodilo i v sobotu svátky nedržel řeknu vám někdy jsem toho měl plné kecky ??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *