Lze si vybrat vakcínu a další otázky ohledně očkování proti covidu

Vakcína

Pokud se vás aktuálně dotýká problematika očkování vakcínou proti koronavirovému onemocnění covid-19, kvůli kterému již rok ve světě panuje pandemie, pak určitě zbystřete. My si dnes některé základní věci a otázky probereme.

Můžu si vybrat, kterou vakcínou chci být očkován?

Odpověď zní ano, avšak není to tak jednoduché. V principu se nelze přihlásit na určitý druh jedné vakcíny. Nelze si ani při rezervaci termínu nebo například až na místě vybrat, kterou vakcínou chcete být očkováni. Očkování proti covidu-19 je dobrovolné. Proto když zjistíte, kterou vakcínou máte být očkování, je možné takové očkování tímto druhem vakcíny odmítnout. Odmítnutí s sebou však přináší ztrátu nároku na očkování v daném termínu a musíte se opět přihlásit na jiný termín, přičemž ani v dalším případě nemusíte mít jistotu, že budete očkováni typem vakcíny, kterým byste chtěli být očkováni.

Očkuje můj praktický lékař?

Pokud se registrujete přes státní systém distribuce termínů vakcinace, pak jde zpravidla o termíny v nemocnicích, popřípadě jiných očkovacích centrech. Počítá se však také se zapojením praktických lékařů. V prvních dnech března se k této možnosti přihlásili asi tři čtvrtiny praktických lékařů, tedy okolo 4 tisíc doktorů. Očekává se že se do systému postupně zapojí velká část praktiků. K praktikům by se pak mohlo dostaly vakcíny přímo do ordinací.

Kam a kolikrát se lze přihlásit

Již při přihlášení, tedy registraci, k očkování si tedy můžete vybrat, zda se registrujete k očkování k praktikovi nebo do očkovacího centra. Člověk se může přihlásit vícekrát jen v jednom případě. Jde o situace, kdy se osoba přihlásí ke svému praktikovi, poté si to však rozmyslí a zaregistruje se do očkovacího centra například v nemocnici. Opačným směrem to však nejde. Přihlásíte-li se tedy k očkování proti covidu do nemocnice nebo jiného očkovacího centra, pak se si to již nelze rozmyslet a svou volbu změnit na očkování u praktického lékaře.

Zdroj info: Lidovky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.