Lisabon omezuje vjezd aut do centra. Dočkáme se toho i v Praze?

Lisabon

Paříž, Amsterdam, Londýn, nebo některá německá města: všude tam je vjezd aut do centra tím či oním způsobem omezen. Někde volili přímý zákaz, jinde se za cestu do centra platí a některá města zase vyžadují po vozech nízké emise. K těmto městům se nyní přidává Lisabon, hlavní město Portugalska. I když jsou současné striktní zákazy oficiálně pouze dočasné, již nyní je jasné, že některé z nich zůstanou s obyvateli na trvalo.

Zákazy v Lisabonu

Vedení města chystá na následující měsíce celou řadu stavebních projektů, od úpravu odvodňovacího systému přes opravy silnic po rozšiřování metra. Z těchto důvodů se pro auta centrum Lisabonu na následující tři měsíce kompletně uzavře a oblast kolem něj bude průjezdná pouze s omezeními, konkrétně do ní nebudou smět vjíždět auta těžší než tři a půl tuny v době od osmi hodin ráno do šesti hodin večer.

doprava

Foto: Pixabay

Dočasný, nebo trvalý zákaz?

Vedení města se netají tím, že by rádo alespoň některá z nových opatření ponechala v platnosti natrvalo. Důvodem je zklidnění centra portugalské metropole a snadnější dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030, ke které se Lisabon spolu s dalšími 122 evropskými městy zavázal.

Čeká nás něco podobného v Praze?

Zákazy a opatření jako jsou ta lisabonská jsou v Evropě čím dál běžnější. Trend je v tomhle ohledu jasný a o zklidnění situace v centrech velkých měst se snaží magistráty a radnice stále častěji. I v Praze se občas podobné návrhy objevují, byť zatím spíše sporadicky. Trendy z dalších evropských měst ale dávají tušit, že se této debatě nevyhne ani hlavní české město.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/portugalsko-lisabon-mesto-auta-doprava-centrum.A230424_103029_eko-zahranicni_jadv

https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-04-24/lisbon-car-ban-limits-through-traffic-in-city-center

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.