Lidl testuje nový systém: klasické pokladny nebudou otevřené vždy

Lidl
Samoobslužné pokladny se v poslední době začaly v supermarketech objevovat čím dál častěji. Pokud ale vynecháme specifickou skupinu bez obslužných pokojů, které provozuje především řetězec COOP v menších městech, zákazníci mají vždy na výběr mezi samoobslužnou, nebo klasickou pokladnou. Řetězec Lidl to chce změnit.

Lidl a samoobslužné pokladny

Od tohoto měsíce spustil Lidl v několika svých českých prodejnách testování nového systému. Ten spočívá v tom, že v méně exponované časy bude všechny pokladny obsluhovat jediný zaměstnanec a primárně budou v provozu ty samoobslužné. Česká republika není jedinou zemí ve které Lidl tento přístup zkouší, čeští manažeři proto při vyhodnocování spolupracují i se svými zahraničními kolegy.

Samoobslužné pokladny jsou stále oblíbenější

Lidl se vyjádřil v tom smyslu, že nový systém rozhodně není zaváděný proto, že by měl řetězec nouzi o zaměstnance, jde nicméně o to, aby byl čas zaměstnanců využit s maximální efektivitou. Zaměstnanci nemusí v době, kdy by stejně nebyli vytíženi, sedět za pokladnou, ale na místo toho mohou doplňovat například zboží, věnovat se úklidu apod.
Svoji roli hraje pravděpodobně i fakt, že samoobslužné pokladny preferuje stále více zákazníků. Například mluvčí Kauflandu uvádí, že k samoobslužným pokladnám míří asi 44 procent zákazníků. Kromě Lidlu však žádný další řetězec podobné změny neplánuje a klasická pokladna by v nich měla být za všech okolností. Ani to však není úplná pravda a například v hypermarketech Tesco, které jsou otevřené nonstop bývají v provozu také pouze samoobslužné pokladny. Je nicméně velmi pravděpodobné, že samoobslužné pokladny, nebo dokonce celé obchody jsou zkrátka budoucností nakupování.
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.