Letišti v Ostravě se daří, loni vydělalo dvojnásobek

letiště
Regionální letiště v České republice dlouhodobě balancují na hraně rentability, resp. jsou většinou pod ní a neobejdou se bez pomoci dotací z krajů. Týká se to do jisté míry i Ostravy, našeho druhého největšího mezinárodního letiště. Tento vzdušný přístav je ale na rozdíl od jiných schopen zisku dosahovat. A nejen to, v roce 2023 svůj zisk dokonce zdvojnásobilo.
Dobré ekonomické výsledky
Letiště Leoše Janáčka v Ostravě se může chlubit dvojnásobným ziskem oproti roku 2022. Stoupl nejen počet odbavených cestujících, ale i nákladu. Meziročně bylo cestujících o plných dvacet procent více a jejich počet činil 342 932. Před pandemií bylo odbaveno více než 323 000 cestujících a letiště se tak v roce 2023 dostalo na předcovidovou úroveň.
Zisky letiště za rok 2022 byly 4,990 milion korun, za loňský rok činily potom výdělky 8 milionů korun. Pravidelné lety mířily do Varšavy a Londýna. V nabídce samozřejmě nechyběly ani charterové lety, které směřovaly například do oblíbeného Egypta, Turecka i Řecka.
Na růstu počtu odbavených cestujících se nicméně podílely především  lety polské společnosti LOT pořádané pětkrát do týdne. Tato linka zajišťovala hlavní tok letů a má za cíl umožnit cestujícím ve Varšavě přestup na návazné lety. Cestujícími z Ostravy byly nejvíce využívané návazné lety do Paříže, Bruselu, Stockholmu, Amsterdamu, New Yorku či Toronta.
Letadlo, Let, Západ Slunce, Slunce
Foto: Pixabay
Rozšiřující se síť
I pro letošek letiště v Ostravě příliš nezahálí a nabízí již v únoru své první lety do Egypta, např. do Hurghady či Marsa Alam.  A na co se mohou cestovatelé těšit například už od dubna? Nebude chybět společnost Ryanair, která zvýší frekvenci letu z Ostravy do Londýna na tři v týdnu. S posílením letů dopomohou i známé cestovní kanceláře jako jsou například Exim Tours nebo Fisher. Chybět nebude od dubna ani pravidelná linka od společnosti Air Montenegro do Černé Hory, vypravena by měla být pravidelně  jednou týdně. Chartery od Čedoku budou nabízet například Kanárské ostrovy, Albánii, Krétu, tuniskou Enfidhu a další.
Důležité je, že vedení letiště předpokládá růst i v letošním roce, neboť zájem o lety z Ostravy je podle všeho stále větší a větší.
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.