Lék na koronavirus

Lék na koronavirus: Dostihy o neskutečné peníze

Koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 je u nás už pomalu na ústupu, zatímco v jiných zemích typu třeba Ruska přibývají neskutečně rychle velké počty nově nakažených. Všude se řeší nejrůznější omezení, karantény a podobně. Stejně tak se ovšem pracuje na lécích, očkování a dalších způsobech, jak se samotným onemocněním bojovat. Jde o dostihy, v nichž jsou pochopitelně neskutečné astronomické peníze. My se na tři alternativy boje s koronavirem podíváme mnohem podrobněji.

Některé léky již existují

Asi nejčastěji je skloňovaný americký remdesivir, který už byl využitý i u nás v případu nakaženého pražského taxikáře. Snižuje mortalitu o nějakých 30 %, nicméně o žádný velký zázrak se určitě nejedná. Při lehkém průběhu onemocnění také funguje japonský lék favipiravir. Ve Spojených státech amerických se také používá hydrochlorin či antirevmatika a antimalarika. Stále se zkouší nejrůznější směsi, jež více či méně účinkují. Přelomové by ale mělo být až očkování.

Testují se vakcíny, konec zatím v nedohlednu

Aktuálně by mělo být ve hře celkem 115 různých projektů týkajících se vakcíny proti koronaviru. 7 z nich se dostalo do první fáze testování. Ve hře jsou především americké a čínské firmy. Právě tady je totiž nejvíce peněz. Evropská unie také nechce zůstat pozadu a dala dohromady celkem v přepočtu nějakých 200 miliard korun. V poslední době se ozvala společnost Pfizer, která ve spojení se společností BioNTech hodlá do konce roku vyrobit 20 milionů dávek vakcíny. U nás zřejmě na vynalezení vakcíny nebude podle všeho dostatek finančních prostředků.

Krev uzdravených pacientů

Zajímavým řešením je také darování krevní plazmy od vyléčených pacientů s COVID-19. Počítat je ale třeba s tím, že pacientů ochotných darovat vlastní krev nebude nikdy tolik jak nakažených lidí. Jde fakticky až o poslední možnost, nicméně funguje. O tom se už přesvědčili i mnozí pacienti u nás.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *