Kteří „Ajťáci“ mají nejvíce peněz

Již se o tom mluví delší dobu. zaměstnanci či podnikatelé v IT službách jsou dlouhodobě řazeni k dobře vydělávajícím osobám. Je trend opravdu takový? A kolik si jednotlivé profese v IT vydělají? Na to se dnes společně zaměříme. Pojďme na to!

Firmy „obcházejí“ již střední školy

Firmy, kterým IT pracovníci chybějí a zároveň je nutně potřebují, doslova obcházejí střední školy. Navíc dnešní trend je takový, že IT specialisté chybí téměř všude. Vždyť firma téměř jakéhokoli zaměření potřebuje pokrytí alespoň malého segmentu práce ohledně technologií. Vedení středních škol, které se na IT zaměřují se shodují, po jejich absolventech je vysoká poptávka. Za pět let podle některých stoupla až 5krát.

Rychle velké peníze

Navíc pro absolventy IT oborů je typické, že i při kratší době zaměstnání, již dosahují na celkem slušné peníze, na které by pracovník v jiném sektoru ekonomiky pracoval o hodně déle. Dokonce se situace má tak, že i studenti, kteří za sebou nemají ještě „zkoušku z dospělosti“ již i brigádně vydělávají slušné peníze v oboru IT. Firmy na trhu práce pak po absolventech požadují hlavně všestrannost ve velkém množství typů prací a problematik. Proto je někdy výhodnější pro firmy, sami si studenty vychovávat. Různými spolupracemi se středními školami či nabídkou externích stáží a podobně.

Které profese mají nejvíce?

Kteří „ajťáci“ tedy vydělávají nejvíce? Pokud srovnáme průměrné mzdy, vede mezi IT specialisty architekt (78 tisíc korun), poté následovaný produktovým manažerem (65 tisíc korun) a softwarovým inženýrem (56 tisíc korun). Nad padesátitisícovém průměru jsou ještě cloud specialista a projektový manažer či specialista na bezpečnost. Řadový servisní technik pobírá pak v průměru 31 tisíc korun a webmaster pak vydělává asi o 2 tisíce korun měsíčně více.

7 komentářů

 1. JanRichter Odpovědět

  Ano …, po lidech z IT by chtěli zaměstnavatelé aby uměli nejlépe úplně všechno z oboru a aby bylo vše uvedeno do chodu do 5 minut a to vše za 25 tis. hrubého … :-))) v práci málem kroutili hlavou, že neumím opravit slaboproudé zařízení jako ajťák. 🙂 Asi něco, jako kdyby jste chtěli po zedníkovi, aby opravil trubky, zapojil elektřinu a udělal celou střechu. Lidé by si měli uvědomit, že IT obor má spoustu odvětví a ti nejlepší jsou specialisti jen v jednom, asi jako doktoři nebo údržbáři.

 2. vladimír sýkora Odpovědět

  Můj syn je podle článku o IT specialistech ten architekt. No má to prostě v hlavě. Minulý měsíc jsem měl doma jiného architekta. Poškodil se sifon pod vanou a instalatér – architekt si za 1 hodinu práce s novodurem, těsněním aj. účtoval 600,- Kč za hodinu práce. Tak to můj syn nemá. Aha, řemeslo má zlaté dno a já jsem mu pomohl to dno dláždit.

 3. Petr Ajťák Odpovědět

  Tady ty průměry nejsou vůbec vypovídající. Už jen kvůli tomu, že velká část lidí v IT dělá jako OSVČ. Jeden má tedy 25 hrubého jako zaměstnanec a druhý může mít 150 jako osvč, ale ve statistice vůbec není. Já třeba pracuji jako SW vývojář na IČO a beru bez problémů 100 tisíc čistá ruka. Jenže když přijdu do banky, že chci hypotéku, tak pro ně mám oficiální příjem 30 tisíc kvůli výdajovým paušálům. V Praze se už běžně pohybují sazby na IT pozicích okolo 5 – 6 tisíc za den. Znám lidi co berou třeba i 8 tisíc na den. Záleží tedy spíš na konkrétní pozici, firmě, místě a způsobu pracovního úvazku…

  1. sadf Odpovědět

   No bobane, že daníš tak, že máš pak „jako by 30k“ není problém banky, ale tvůj. Kdybys danil jako zaměstnanec, tak tento problém nemáš 😉
   Ale docela bych čekal, když si onen ynženýr, že následek/příčina zvládáš lépe, takto to vypadá, že jenom kecáš z hladu, ale k inženýrům máš hodně daleko 😀

  2. Honza Odpovědět

   Souhlas. Já bych už pod osmičku nešel. A tím, že jeden vydělává více, má pak více prostředků na účtu, nebo v investicích a to banka umí také zohlednit, takže vždy se dá najít cesta a domluvit.
   Ale není to zadarmo. Jako freelancer může jeden přijít o práci ani neví jak, obzvláště v dnešní době, kdy se začínají dělat škrty. Změní se politika a utilizace je v háji. Ale s tím musí jeden počítat a dělat si rezervy…

 4. Zdenek Odpovědět

  Nevim jak jinak by mel danit? Vydajovy pausal pro bezvydajove povolani je jedina cesta, jak se nenechat tolik okrast statem a neco z toho mit.

 5. Honza Odpovědět

  Ten článek je tak z roku 2015. IT architekti berou minimálně 100 tisíc, spíše tak 120, projekťáci berou od 80 tisíc nahoru.
  No a i obyčejní technici jsou nad 50 tisící.
  Když jsem začínal jako Aplikační administrátor před 11cti lety, tak jsem začínal na 35tisících plus prémie, takže nějakých 42 tisíc.
  Trvalo celkem asi pět let, než jsem to vytáhl nad 50.
  Odcházel jsem po 8 letech a měl jsem 95 tisíc plus prémie 2 platy.
  A to v té době se nabírali junioři přes 50 tisíc, jako šlo to mega nahoru. Ten článek to pěkně podhodnocuje.
  Šikovní lidi mají nad 100 tisíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *