KORONAVIRUS: Akcie i koruna padají

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

V současné době zažíváme bezprecedentní situaci, kterou naše republika ještě nezažila. Celosvětová pandemie onemocnění covid-19, které je způsobeno šířením nového typu koronaviru, má vliv nejen na veřejné zdraví, ale i na finanční a akciové trhy. Bezpochyby ovlivní i naše ekonomické výsledky. Pojďme se podívat, jak působí na akciové trhy a korunu.

16. březen – černé pondělí na burze

Celosvětově burzy hlásili v pondělí velký propad. Trhy totiž reagují na situaci kolem koronaviru a očekávají propad globální ekonomiky. Ekonomické situaci, přestože je to nezbytné, nepřidávají ani stále tvrdší opatření zejména evropských vlád. Zavření hranic a nařizování karantény, pak nemůže na trzích vzbuzovat důvěry, jelikož zajisté budou mít tato opatření negativní vliv na ekonomický vývoj. Akcie tedy padají po celém světě. Například australský index končil v pondělí na hodnotě minus 9,5 %. Čínské akcie minu 4 % a nejmasivnější pokles zaznamenala Evropa s Amerikou. Lze to ilustrovat například na akciích ČEZu, které jsou na nejnižší hodnotě od roku 2005. Německý index DAX pak od ledna ztratil už 35 %. V pondělí zaznamenala Wall Street nejvyšší ztrátu za den o roku 1987.

Klesá i koruna

No a situace se samozřejmě dotýká i naší měny. Koruna oslabuje stejně. Nyní se pohybuje česká koruna vůči euru na hodně kolem 27 Kč. Přitom ještě před pár týdny to bylo něco pod 25 Kč za euro. Nyní se tedy hodnoty dají srovnat s těmi v dobách intervencí České národní banky. Slabá koruna může ale ekonomice paradoxně i pomoci. Je totiž výhodná pro firmy, které exportují. Na druhou stranu se nejspíše prodraží státní nákupy ochranných pomůcek.

Snižují se úrokové sazby

Americký FED snížil základní úrokovou sazbu, v reakci na vývoj, o jeden procentní bod do pásma 0-0,25 %. naposledy tak učinil v roce 1982. Zároveň začíná FED masivně kvantitativně uvolňovat. Můžeme se pohybovat až v řádech 700 miliard dolarů. Stejně tak uvolňují, a do ekonomiky dodávají nové peníze, i další státy. Česká národní banka pak vyhlásila snížení základní úrokové sazby na hodnotu 1,75 %.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.