Konec dodávek plynu do Evropy: Důvody, proč si to Rusko nemůže dovolit

Zemní plyn

Válka je bohužel především byznys. Rusko je si toho velmi dobře vědomo a snaží se Evropu vydírat uzavřením kohoutů od plynovodů. Polsko už je bez ruského plynu a ostatní země v čele s Německem jsou ujišťovány v tom, že plyn bude proudit bez omezení dál. Aby také ne, vždyť Rusko si fakticky uzavření toku plynu do Evropy nemůže dovolit. Důvodů je hned několik. My se na ně podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Jsou vcelku logické.

Utěsnění vrtů reálně nepřipadá v úvahu

Možná si člověk řekne, že Rusko může zkrátka vrty utěsnit a otevřít opět poté, co bude mít zase reálný odbyt. Zní to pochopitelně logicky, nicméně realita je zcela odlišná. Změna tlaků by mohla trvale poškodit samotná vrtná zařízení a techniku. Tím pádem by mohlo dojít ke znehodnocení jednotlivých vrtů a jejich nefunkčnosti. Opětovná realizace vrtů by byla velmi náročná.   

Jaké má Rusko reálné i nereálné možnosti?

Existují v podstatě tři cesty, jimiž by se Rusko mohlo vydat. Ani jedna z nich ale není nijak růžová.

Naplnění zásobníků

Ano, nicméně zásobníky mají omezenou kapacitu, takto Rusko určitě nemůže postupovat do nekonečna. Naopak, dobře si uvědomuje, že se jedná pouze o dočasné řešení. Zvyšování kapacity zásobníků také nepředstavuje nějaký extra progres.

Zkapalnění plynu na LNG nebo jeho spalování

Technologické možnosti Ruska jsou v tomto ohledu velmi omezené. Jinak existuje ještě alternativa spalování plynu, nicméně nese s sebou jak důsledky ekonomické, tak i environmentální. Rusko by to zkrátka stálo moc peněz a došlo by k velkému znečištění ovzduší.

Vývoz plynu do Číny

Ta by jistě levným plynem z Ruska nepohrdla. Jak jej ale dotáhnout až k asijskému drakovi? Žádné další potrubí z Ruska do Číny nevede! Náklady na výstavbu plynovodu by byly neskutečné. Nyní, když Rusko válčí, investiční situace není růžová.

Zdroje info: https://index.sme.sk/c/22877368/koniec-ruskeho-plynu-potrebujeme-jeden-tanker-tyzdenne.html?ref=sme

https://www.kurzy.cz/zpravy/648705-kreml-couva-platba-za-plyn-v-rublech-uz-neni-bezpodminecne-nutna/

https://www.e15.cz/rusky-plyn-ropa-plynovody-v-cr-eu

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.