Komentář: Výpověď bez udání důvodu trh práce nespasí, ale úpravy zákoníku jsou nutné

Práce

Firmy požadují volnější ruce při propouštění zaměstnanců. Divit se jim pochopitelně nelze. Prakticky všichni se setkávají s lidmi, již mají přehnané požadavky, případně jsou maximálně líní a nikdy pořádně vykonávat své pracovní povinnosti nebudou. Často se také stává, že v době, kdy by mohl konkrétní zaměstnanec spokojeně vykonávat přímo práci, která by mu vyhovovala, musí trčet u starého zaměstnavatele, kde to prostě nefunguje. Některé změny by zákoník práce bezesporu potřeboval. Výpověď bez udání důvodu mezi ně nepatří.

Důvod k výpovědi by měl být vždy

Nepochybně. Vždyť přece zaměstnance nevyhazuji jen tak z toho důvodu, že se mi nelíbí! Odboráři s tímto návrhem NERVu nesouhlasí. Předseda svazu Nové odbory Jaroslav Radim Juryšek se pro server Lidovky.cz vyjádřil v tom smyslu, že se jedná o velmi silné ohrožení jistoty pro některé skupiny zaměstnanců. Zaměstnanci, kteří dosáhli věku 55 let, jsou na tom z hlediska zmíněného ohrožení nejhůře. Je to tak. Výpověď bez udání důvodu by rozhodně nic neřešila.

Zkrácení výpovědní lhůty. Proč ne?

Jestliže by se zaměstnanec na pracovišti choval nevhodně, mohlo by dojít k tomu, že výpovědní lhůta by trvala pouze jeden měsíc. To by nebylo od věci, jelikož by se firmy zbavily takovýchto lidí poměrně rychle a nekomplikovaně. Otázkou zůstává, zdali by takto HR oddělení konkrétních společností bylo schopné sehnat nové lidi. Dobrých zaměstnanců, kteří jsou volní a nemají práci, je dnes bohužel poměrně málo.  

Zkušební doba 4 měsíce

Také podle odborářů je stávající tříměsíční zkušební lhůta dostačující. Pravda je taková, že zaměstnavatel musí nezbytně zaměstnance za tři měsíce prokouknout a zjistit, zdali bude schopen vykonávat konkrétní činnosti v požadované kvalitě.

Snadnější propouštění jako cesta k motivaci zaměstnanců

Zaměstnanci by prostě měli mít větší motivaci k tomu, aby odváděli dobrou práci. Podle ekonoma Kovandy by to mělo vést ke zvýšení produktivity práce a i samotné společnosti. Zajímavý je také názor ministra financí Zbyňka Stanjury. Změna zákoníku práce by měla vést ke zvednutí tuzemské ekonomiky. Pokud máme dlouhodobě nulovou nezaměstnanost, není důvod k tomu, aby se vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci nezvolnily. Něco pravdy na tom zřejmě bude, výpovědi bez udání důvodu ale řešení nepřinesou.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.lidovky.cz/domov/zamestnanci-novela-zakonik-vyhazov-vypoved-odstupne-prace-trh.A240131_213537_ln_domov_lvot?zdroj=top 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.