01_valentyn

Kolik Češi utrácí za Valentýna

Svátek zamilovaných, který svět slaví každoročně 14. února, je nesmírně populární především v anglosaských zemích. I u nás už se ale zabydlel dostatečně na to, aby se o něm začalo uvažovat i v ekonomických souvislostech. Zatímco loňský rok se svátek sv. Valentýna slavil ještě zcela standardně, letošní roku bude samozřejmě zcela jiný. Podle všeho by ale zcela jiná neměla být částka, kterou Češi letos plánují při této příležitosti utratit. Kolik tedy Valentýn průměrného Čecha stojí?

Kolik Čechů slaví svátek zamilovaných?

Jak již bylo zmíněno, v České republice je svátek sv. Valentýna slaven jen částí dospělé populace. Spolu s Halloweenem se v našich hlavách teprve usazuje. Podle průzkumu, který si v loňském roce nechávala zpracovat Equa Bank, slaví Valentýna aktivně asi čtvrtina lidí starších 18 let. To odpovídá více než dvěma milionům lidí (a potenciálních kupců). To už je pro obchodníky poměrně zajímavá skupina, tím spíše, že se jedná především o mladší lidi.

02_valentyn

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Za co se utrácí a kolik?

Z údajů poskytnutých lidmi, kteří svátek zamilovaných slaví vyplynulo, že průměrná částka, kterou vydá muž činí asi 750 Kč, u žen je to něco přes 600 Kč. Jednoduchou matematikou lze spočítat, že obrat obchodníků přímo související s Valentýnem je v ČR něco okolo 1,5 miliardy korun. Každým rokem se tato částky přitom trochu zvyšuje.

Obecně jsou nejčastějšími hmotnými dárky květiny, šperky nebo bonboniéry. Češi ale také zvou své protějšky na večeře, do kina či nakupují zážitkové poukazy, eurovíkendy, tuzemské pobyty apod. Letošní rok jsou samozřejmě možnosti omezené a zůstane asi především u fyzických dárků a to ještě těch, které lze koupit v otevřených provozovnách jako jsou květinářství, potraviny apod.

Svátek sv. Valentýna je u nás už dostatečně zažitý aby bylo možné říct, že ani v následujících letech nikam nezmizí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *