Kofola expanduje do pivního průmyslu, bude vlastnit Zubra

Pivo

Tuzemský výrobce oblíbeného nápoje Kofola učinil zásadní krok. Rozhodl se, že rozšíří své obchodní portfolio pivním průmyslem. Kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group. Pod společnost spadají tři známé značky:

  • Holba,
  • Zubr,
  • Litovel.

Vstupem na pivní trh si slibuje mnohé. Společnost Kofola ČeskoSlovensko celou událost komentovala v tiskové zprávě ve středu. Cena transakce zatím není zveřejněna a čeká se na schválení antimonopolních úřadů, aby mohla být dokončena.

Kofola patří k předním výrobcům nápojů ve střední Evropě

Společnost provozuje ve střední Evropě 11 výrobních závodů, kde zaměstnává až 2 000 zaměstnanců. Kromě známého nápoje Kofola vyrábí i další známé produkty. Mezi ně patří: minerálky Rajec, Korunní, Ondrášovka, dětský nápoj Jupík, čerstvé šťávy Ugo, Royal Crown Cola nebo energy drink Semtex. Generální ředitel Kofoly Jannis Samaras, vyzdvihuje strategii firmy. Ta se naučila rozvíjet tradiční a lokální značky se silným příběhem. Když se objevila možnost investovat do pivovarů s dlouhou tradicí, neváhali ani chvíli a chopili se šance. Velkou roli vedoucí k dohodě sehrál také fakt, že se zachová tradice vaření piva. Zároveň obě strany vyhlíží rozvoj kvality piva a posílení obchodní expanze.

Pivovary CZ Group

Pivovary CZ Group je pátá největší pivovarnická skupina v Česku. Letos vyrobí přes 800 tisíc hektolitrů zlatavého moku. Více než třetina výroby míří na export. Celkově zaměstnává společnost necelou pětistovku zaměstnanců. Podniky sídlí v Přerově, Hanušovicích a Litovli. Dosavadním majitelem je společnost Moravská pivovarská. Sto procent akcií od ní kupuje nová společnost Pivovary Triangl, kde Kofola vlastní 51 procent akcií. Menšinovými vlastníky budou investiční skupina RSJ s 29 procenty a společnost Úsovsko se 20 procenty.

Pryč od zahraničních investorů

Kofola si tímto obchodem slibuje růst v dalším odvětví s výrazným exportním potenciálem. Zároveň dodává, že Pivovary CZ Group zůstane samostatně řízeným pilířem Kofoly. Nemá totiž cenu zasahovat do něčeho, co fungovalo. Velkým plusem celého obchodu je, že tradiční česká značka zůstane v rukou českých investorů, nikoli tedy zahraničních, jak to bývá v posledních letech typické na území České republiky.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/kofola-vyrazila-na-pivo-ovladne-znacky-holba-zubr-a-litovel-1411776https://www.penize.cz/burza-cennych-papiru-praha/448665-kofola-zacne-varit-pivo-kupuje-tri-moravske-znackyhttps://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-kofola-vstupuje-na-pivni-trh-kupuje-vetsinovy-podil-vyrobce-holby-ci-zubru-40451573

Náhledové foto: Pixabay