Kdy musí i zaměstnanci podávat daňové přiznání

Daně

Obecně lze říci, že daňové přiznání se netýká zaměstnanců, respektive, že toto daňové přiznání za ně řeší jejich zaměstnavatel. Vždy to však pravda být nemusí a my se dnes podíváme na pár situací, kdy je i zaměstnanec povinen sám podat daňové přiznání. Tak pojďme na to!

Nepodepsali jste prohlášení

Zaměstnanec musí podepsat Prohlášení poplatníka k dani u zaměstnavatele. Pokud tak neučiní, vzniká mu povinnost odevzdat formulář svého daňového přiznání sám. Letos jste to museli stihnout do 15. února. Pokud jste to nestihli či zapomněli, pak se vás týká povinnost odevzdat daňové přiznání. Stačí však jen jednodušší varianta.

Když máte vysoký příjem

Sami se musíte přiznat k dani také v případě, kdy máte enormní příjmy. Je-li vaše roční hrubá mzda za rok 2020 vyšší než 1 672 080 Kč, pak také musíte sami podávat daňové přiznání.

Více zaměstnání

Pokud jste byli v průběhu roku zaměstnaní u více zaměstnavatelů a u alespoň jednoho jste nepodepsali Prohlášení poplatníka, pak také musíte podávat daňové přiznání. Stejně tak, pokud máte více zaměstnání zároveň. Takže například pokud pracujete na jednu pracovní smlouvu a zároveň na DPP (vyděláte-li si více jak 10 000 Kč) nebo DPČ (vyděláte-li si 2500 Kč).

Další příjmy

Daňové přiznání se vás také týká, jste-li zaměstnanec, ale máte i další vedlejší příjmy. Například z živnosti, podnikání, pronájmů, prodeje svého majetku, investování nebo třeba z honorářů. Pokud však máte ostatní příjmy, které v roce nepřesáhli hranici 30 000 Kč a nejde o stálé na pravidelné příjmy, pak nemusíte tyto příjmy řešit.

Ukončení pojištění

Daňové přiznání jako zaměstnanec také musíte sám odevzdat, pokud jste v minulosti použil daňovou slevu na soukromé životní pojištění nebo penzijní připojištění a tuto smlouvu jste předčasně ukončili. Tyto částky, o které jste si snížili daně v minulosti je nutné poté zpětně dodanit. .Dále je také nutné dodanit příspěvky, které vám k této smlouvě poskytoval zaměstnavatel a to až za 10 předchozích roků.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.