Kdy je vhodné vzít si půjčku aneb půjčky nejsou jen špatné

V poslední době posloucháme řadu varování, která nás informují před nesmyslností půjčovat si peníze. Někdy to ale jinak nejde a existují případy, kdy půjčení peněz dává smysl. Smyslem tohoto článku rozhodně není to, abychom vás nalákali na to, že byste si ihned šli půjčit. Ne, jenom vám chceme říct, že když je půjčka opodstatněná, nemusí být nutně zlem.

Půjčka musí mít svůj účel

Zjednodušeně řečeno – nepůjčujte si na zbytečnosti. Tak například dovolenou nebo dárky na Vánoce vybíráme podle toho, kolik si můžeme dovolit za ně utratit. Naopak půjčka na pořízení vlastního bydlení nebo například automobilu už smysl dává, protože vám může ušetřit peníze či čas. Také pořízení nezbytných věcí, jako je kotel nebo třeba pračka, jsou záležitostí, které spadají do účelových půjček.

Vyberte si nejvhodnější z možností

Na trhu je k dostání spousta půjček a úvěrů, a tak se při půjčování nemusíte omezovat pouze na svou banku. Projděte si různé nabídky od nejrůznějších firem prostřednictvím online porovnávačů a srovnávejte také různé produkty. Například na koupi pračky si můžete vzít spotřebitelský úvěr nebo můžete využít koupi na splátky, které již řada obchodů nabízí.

Dodržujte pravidla

Splátky půjček by měli být tím prvním, co ze svého platu uhradíte. Někdy se vám to může vyplatit. Například u kreditní karty bývá bezúročné období, v rámci kterého když splatíte, máte půjčku zdarma. Je ale důležité si veškerá pravidla pohlídat. Některé půjčky zase při předčasném splacení vyžadují platbu poplatku navíc.

Zásady bezpečného zadlužování

V životě jednoduše existují situace, kdy se půjčce nevyhnete. V takovém případě byste se ale měli při půjčování řídit těmito zásadami:

  • Nepůjčujte si na zbytečnosti.
  • Splácení půjčky by nemělo být delší než užitek z věci, na kterou si půjčujete (typicky – dovolená na sedm dní se splácí třeba celý rok).
  • Je důležité mít určitou finanční rezervu, která pokryje splácení půjčky.
  • Porovnávejte co nejvíce dostupných nabídek.
  • Pečlivě si pročtěte smlouvu a podmínky v ní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *