Kam mizí peníze z výplaty

Mzda

Každý z nás řeší svoje příjmy. Mnozí tak činí denně, jiní občas. Tak jako tak nás nejvíce zlobí, že spousty peněz mizí v černé díře. Někdy si za to můžeme sami, nicméně na vině je častokrát také fungování systému. Stačí se podívat na super hrubou výplatu, která zahrnuje jak vaši hrubou a čistou mzdu, tak i náklady zaměstnavatele. Z grafu, který pochází z facebooku podnikatelských odborů je ostatně všechno více než patrné. Ano, graf je do jisté míry zjednodušený, nicméně polopatě ukazuje, kam všude peníze mizí.Pojďme se na něj tedy podívat podrobněji, leč velmi zjednodušeně. Naším cílem nebude mávat čísly, ale spíše upozornit na jednotlivé položky.

Daně a odvody zaměstnance a zaměstnavatele

Zřejmě největší položka, která pojímá velmi solidní finanční sumy. Ať už jste zaměstnancem, zaměstnavatelem nebo podnikatelem, rozhodně se těmto výdajům nevyhnete. Platit musíte daně, a to v jakémkoli případě. Ve všech případech se vás týká sociální a zdravotní pojištění. Pokud ke svému zaměstnání ještě podnikáte, platíte opět daně, zdravotní a v případě vyšších ziků také sociální pojištění. Stát zkrátka peníze potřebuje, a tak je bude brát.GrafZdroj grafu: Facebook Podnikatelských odborů

DPH z běžných nákladů

Počítejte s tím, že na všechno zboží se vztahuje DPH. Nic si nekoupíte bez daně. Ano, plátci DPH si mohou daň odečíst, nicméně stejně ji zaplatí. Základní sazba daně z přidané hodnoty činí 21 %, snížená 15 % a další snížená 10 %. Přesto jde o jeden z největších příjmů státního rozpočtu.

Doma nezůstaneme a sklenku si neodpustíme

A tak bychom měli počítat se spotřební daní vztahující se k pohonným hmotám a alkoholu. U motorové nafty činí spotřební daň 10,95 korun na litr. U benzínu se jedná o 12,84 korun na stejné množství. U alkoholu se dostáváme na 143 korun za litr ethanolu.

A další poplatky

Máte psa? Plaťte. Daně z nemovitostí, koncesionářské poplatky, další platby spojené s úřadem, parkovací zóny a jiné záležitosti. Pozor, daň z nabytí nemovitosti nám bude milostivě odpuštěna, nicméně výměnou za zrušení odpočtů úroků z hypotečních splátek. Něco za něco.

A něco nám zůstává…otázkou je poté adekvátní výše onoho zbytku…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.