Jurečka chce snížit důchod prominentním komunistům

01_duchod2

KDU-ČSL a konkrétně Marián Jurečka o tomto tématu hovořili již před volbami, nyní se zdá, že tuto změnu chtějí opravdu prosadit. Řeč je o důchodech bývalých prominentních představitelích komunistického režimu. Od března roku 2024 by se tyto důchody měly snížit. Koho by se snížení důchodu týkalo? A jak by vlastně fungovalo?

Kdo může počítat se snížením důchodu

Problémem je, že bývalý vysocí představitelé komunistického režimu a lidé, kteří na něm aktivně participovali, mají vyšší důchody právě díky těmto funkcím. Jde například o bývalé poslance, členy ústředního výboru KSČ, tajemníky krajských, okresních a obvodních výborů strany, předsedy národních výborů, ale i pracovníky zpravodajských služeb, důstojníky StB či pohraniční stráže či vedoucí lidové milicionáře.

Jak by snížení mohlo vypadat

Právě výše uvedeným bývalým funkcionářům komunistického režimu v Československu by se mělo odečítat 300 Kč z procentní výměry jejich důchodu za každý, byť započatý, rok v dané funkci. V důvodové zprávě návrhu navrhovatelé tvrdí, že nejde o odejmutí nezasloužených výhod. Jde jen o společensky uznanou a přiměřené paušální zadostiučinění za to, že daný bývalý funkcionář participoval na zločinném komunistickém režimu. Režim od února 1948 do roku 1989 je zákonem č. 198/1993 Sb. označen za protiprávní, zločinný a nelegitimní.

Příklad: O kolik může funkcionář přijít

Krácení důchodu kvůli bývalému členství ve vysoké pozici, která participovala či dokonce aktivně vytvářela komunistický režim v této zemi, si můžeme ukázat na následujícím příkladu. Vezmeme si například vysokého funkcionáře komunistické strany, který nyní pobírá důchod ve výši 25 tisíc korun měsíčně. V této funkci byl například 10 let. Jeho důchod, který nyní pobírá bude snížen o 3 000 Kč. Dle ministra práce a sociálních věcí Jurečky (KDU-ČSL), který návrh prosazuje, změna zákona nepřinese téměř žádné úspory státnímu rozpočtu. Jde však o důležitý symbolický rozměr.

Zdroj: https://www.penize.cz/starobni-duchod/437346-snizime-duchod-vrcholnym-komunistum-chce-jurecka, https://echo24.cz/a/SpqBj/zpravy-domaci-jurecka-duchody-komunismus-odchod-do-duchodu

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.