Jsou známky dobrou investicí?

01_znamky

Filatelie je krásný a rozšířený koníček. Celá řada lidí se mu však nevěnuje jen pro potěšení z pohledu na známky s pěkným designem nebo dlouhou a zajímavou historií. Jejich cílem je také uchování a rozmnožení finančních prostředků. Známky totiž mohou být také investicí stejně jako akcie, komodity, cizí měny, nebo třeba luxusní alkohol. Jakým jsou ale známky investičním prostředkem konkrétně? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Proč investice do známek?

Známky patří k těm investicím, které mají – stejně jako třeba drahé kovy, staré automobily nebo cenná umělecká díla – uchránit prostředky majitele před inflací i výkyvy na trzích. Známky proto jsou ideálním řešením pro čas světových ekonomických a politických krizí (velký boom zažila filatelie např. za Druhé světové války). Navíc, na rozdíl od obrazů nebo zmíněných veteránů jsou známky velmi dobře skladné a snadno přenosné.

Další výhodou je jejich vysoká likvidita. Filatelistů je zkrátka na světě hodně a cenná známka si svého kupce najde vždy poměrně rychle. Poptávka v případě sběratelských známek jednoznačně převyšuje nabídku. Není divu, že investiční filatelii se věnuje i řada známých osobností, za všechny můžeme zmínit např. jméno Luís Figo, který coby jeden z nejlepších fotbalistů své doby hrál za Barcelonu i Real Madrid.

02_znamky

Foto: Pixabay

Kde nakupovat investiční známky?

Známky s investičním potenciálem lze sice najít v albu po dědečkovi, pokud se ale budete chtít investiční filatelii věnovat opravdu, budete si je muset shánět také sami. Slouží k tomu specializované aukce, výměnné filatelistické burzy, a v poslední době samozřejmě také internetové portály. Nákup známek přes internet je samozřejmě velice pohodlný, na druhou stranu nedává příležitost známku si osobně prohlédnout, což v sobě může skrývat jisté riziko. Obecně ale platí, že přes internet se prodává známek hodně.

Závěr z výše uvedeného je jednoznačný: známky jsou obecně velmi dobrou investicí, která dokáže uchránit a rozmnožit váš kapitál.

Zdroj: https://www.finance.cz/533804-investice-postovni-znamky/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.