Jednání vlády směřuje k dalšímu zdražení

ministerstvo

Během prodlouženého víkendu pokračují jednání vlády, která přemýšlí, jak snížit schodek rozpočtu o 70 miliard korun. Jako by toho nebylo v poslední době málo a lidé si opět sáhnou hluboko do kapes. I když jsou jednání tajná, tak většina návrhů je již veřejná.

Strany se nejvíce shodly na seškrtání národních dotací pro velké firmy. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS tvrdí, že tímto krokem lze ušetřit desítky miliard korun. Údajně se škrty mají týkat i státní správy, kde by měly být sníženy mzdy nebo dojít k propouštění zaměstnanců.

Změny v DPH

Na základě úniků dat z Ministerstva financí by mělo dojít k omezení sazby DPH na dvě. Nižší sazba by tak byla 14 procent (dnešních deset), vyšší 21. V praxi to znamená, že by se vodné a stočné, točené pivo a vstupenky na sport či kulturu, přesunuly z nižší do nejvyšší kategorie. Zavedení těchto změn může vynést 24 miliard korun. Jestli tento návrh projde, určitě se setká s řadou nevolí občanů. Ministerstvo financí se brání tím, že nejde o finální návrh, částečně proti tomuto návrhu jsou Piráti, kteří nesouhlasí se zavedením nejnižší sazby 14 procent.

pivo

Foto: Pixabay

Daň z příjmů

Předchozí období odsouhlasila Ano společně s ODS zrušení superhrubé mzdy. Tímto krokem přišel stát o stovky miliard korun. O návratu nechce nynější vláda ani slyšet. Starostové navrhují zavedení tří sazeb na základě příjmu.

  • nejnižší – 17 procent,
  • nad 81 000 měsíčně – 21 procent,
  • nad 161 000 měsíčně – 31 procent.

Daně z neřestí

Na základě jednání by mělo dojít ke zvedání daní z neřestí, například za tvrdý alkohol nebo tabák. U těchto produktů vzrostou daně od ledna o 10 procent, a poté dále o další procenta. Diskutuje se také o zavedení spotřební daně na tiché víno, zvýšení daněhazardu, naopak Stanjura chce snížit daň z loterií, za což sklidil kritiku.

Změny týkajících se OSVČ

Další změny se mají týkat odvodů sociálního pojištění pro OSVČ. Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje zvýšit odvody všem, kdo si platí minimální pojistné, o více než 70 procent. Podle něj nevidí problém v zavedení, jelikož se živnostníci nepodílí na financování důchodového systému, na rozdíl od zaměstnanců. Proti jsou ODS, respektive Stanjura, jenž nemá problém zavést „nemocenské pojištění“ pro zaměstnance vy výši jednoho procenta jejich platu.

Daňové výjimky nebo slevy

Na jednáních probíhá diskuze ohledně daňových výjimek nebo úlev. Padl návrh na zrušení slevy na nepracující manželku/manžela nebo „školkovného“, proti jsou ale lidovci. Změny by se neměly dotknout hypoték. Proti návrhu Ministerstva financí, jejichž plánem je škrtnout daňové výhody pro studenty, byly ostatní strany.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-zdrazit-a-ubrat-zamestnancum-prehled-opatreni-ktera-vlada-zvazuje-230145

Náhledové foto: vláda