Je to definitivní: i Česko sjednotí všechny nabíječky

USB-C

V roce 2021 představila Evropská komise návrh na sjednocení nabíjecích zařízení pro všechna elektronická zařízení. Návrh následně schválil Evropský parlament a bez větších problémů prošla i parlamenty většiny členských zemí. Nově se mezi země, které již nová pravidla zařadila do svých právních řádů, zařadila i Česká republika. Jak bude situace s nabíječkami vypadat?

Vítězem je USB-C

Nová pravidla počítají s tím, že v České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, bude platit povinnost zajistit u osobní elektroniky nabíjení přes port typu USB-C. Tato povinnost začne pro výrobce platit od 28. prosince 2024 a vztahovat se bude samozřejmě pouze na produkty nově uváděné na trh. Vztahovat se bude tato povinnost na následující zařízení:

  • Tablety
  • Mobilní telefony
  • Digitální fotoaparáty
  • Čtečky elektronických knih
  • Navigace
  • Sluchátka, reproduktory a headsety
  • Myši a klávesnice
  • Herní konzole typu handheld

Specifickou kategorii zařízení potom tvoří notebooky, jejichž výrobci budou muset přejít na USB-C do 28. dubna 2026. Aby se nestalo, že se jednotliví výrobci budou snažit nařízení obejít a neumožnit např. rychlonabíjení jinou než originální nabíječkou, bude platit, že každé zařízení s nabíjecím příkonem 15 W a více musí být kompatibilní se standardem USB-PD (Power Delivery).

USB-C

Foto: Pixabay

Proč to všechno?

Motivací pro zavedení tohoto pravidla je především snaha snížit počet nabíječek, které se mezi lidmi pohybují, a které se nevyhnutelně jednou stanou elektroodpadem a ekologickou zátěží. Tomu má přispět i fakt, že výrobci nebudou mít povinnost přikládat ke svým zařízením nabíječky. Tu si člověk koupí pouze v případě, že jí bude skutečně potřebovat.

Logiku toto nařízení skutečně dává a pro běžného uživatele půjde jednoznačně o zvýšení komfortu a zjednodušení používání těchto zařízení. A ačkoliv do začátku platnosti nařízení ještě zbývá téměř rok a půl, většina výrobců již pro své nabíječky využívá konektor USB-C. Jedinou významnou výjimkou je Apple, který je nejtvrdším kritikem sjednocování konektorů.

Apple argumentuje zpomalením inovací, není však pochyb o tom, že zčásti jde jistě o snahu vydělávat na prodeji exkluzivních originálních produktů. Do konce roku 2024 nicméně bude muset i Apple přistoupit na nová evropská pravidla.

Zdroje informací: https://mobilmania.zive.cz/clanky/jednotna-nabijecka-usb-c-je-zase-o-krok-bliz-navrh-uz-miri-do-evropskeho-parlamentu/sc-3-a-1354003/default.aspx

https://dotekomanie.cz/2022/12/usb-c-evropska-unie/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.