Jaké kompenzace dostanou stánkaři ze zrušených vánočních trhů

Trhy

Konec listopadu přinesl nepříjemnou zprávu: ani letos si na vánočních trzích nic nekoupíme. Zpustlé stánky budou zavřené a lidé procházející kolem nich na ně budou moci pouze smutně koukat. Budou to lidé, kteří by jinak rádi nakupovali nejrůznější maličkosti pro své blízké a přátele. Prodejci tak letos ponesou těžké břímě koronavirových opatření. A i když vážnost epidemické situace nelze přehlížet, způsob řešení, který zvolila odcházející vláda, tentokrát vyvolává opravdu hodně otazníků.

Stánkařská apokalypsa

Vláda se usnesla, že zavření vánočních trhů jí má pomoci v boji proti covidu. Prodejci, kteří se to dozvěděli prakticky hodiny před zahájením většiny letošních trhů, si poměrně dlouho před prodejem domluvili pronájem a nachystané zboží bylo připraveno k odbytu. Ze dne na den zadupala vláda celý jejich letošní prodej do země.

Ti, kteří prodávají kapry a vánoční stromky mají od vlády výjimku, mnoho dalších, jejichž sortiment je potravinářského typu, ale nyní řeší, co se zbožím s expirací. Prodejcům zůstaly oči pro pláč a není divu, že mnoho z nich propadá zoufalství a beznaději.

Vánoční trhy

Foto: Pixabay

Má vláda nějakou strategii?

Nařízení o zákazu vánočních trhů nedává většině lidí příliš velký smysl. Nejde přitom o to, že vláda nemá přijímat žádná opatření. Koneckonců, situace skutečně může vyústit v nutnost uzavřít ekonomiku. Ale stav, kdy stánkaři nemohou prodávat na venkovních trzích, zatímco uzavřená nákupní centra praskají ve švech a několik metrů od vánočních trhů fungují trhy farmářské omezené pouze tím, že se na nich nemůže konzumovat alkohol a jídlo, opravdu není snadné pochopit.

Vláda tvrdí, že stánkařům ztráty kompenzuje. Vicepremiér Karel Havlíček tvrdí, že kompenzace za újmy, které plynou z uzavření prodeje, by měly činit od 30 až po téměř 100 % ušlého zisku. Podporu by měla dostat každá provozovna a nikdo by neměl být ponechán stranou. Kompenzační schéma by mělo vstoupit v platnost prakticky okamžitě. Otázkou ale je, za jak dlouho se peníze dostanou k prodejcům, mnozí z nich je potřebují ihned a jsou na nich závislí.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/havlicek-prodejci-ze-zrusenych-vanocnich-trhu-dostanou-vyssi-nahrady-1385764#

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.