Jaká bude pozice Google v americkém boji o potraty

navigace

Pnutí, které v americké společnosti vytváří spor o potraty, je pro většinu Evropanů (možná s výjimkou Polska či Irska) jen obtížně pochopitelné. Ve Spojených státech se však jedná o téma, které má potenciál měnit výsledky voleb a dělat z lidí nesmiřitelné nepřátele. Současné konzervativní složení Nejvyššího soudu a některé uniklé informace naznačují, že z hlediska zákonů dojde v USA k radikální změně přístupu k potratům, které se v zásadě stanou v některých státech nelegálními. Zastánci liberálního přístupu se nyní bojí, že ženy, které budou za potraty cestovat jinam, budou moci být přesto stíhány, třeba na základě dat z mobilních telefonů.

USA a potraty

Téma potratů je v současné době ve Spojených státech velice živé, neboť nedávno uniklo většinové stanovisko devítičlenného Nejvyššího soudu, které naznačuje, že Donaldem Trumpem obměněný soud bude chtít zrušit nebo významně ohnout rozhodnutí z roku 1973 zajišťující všem ženám právo na potrat (tzv. případ Roe vs. Wade).

V novém pojetí by o dostupnosti potratů rozhodoval každý stát samostatně. V těch konzervativních by velmi došlo k označení potratů za nelegální a Republikáni se netají plánem na kriminalizaci potratů ve všech státech USA. Tato snaha o absolutní kontrolu nad potraty je zvláště pikantní ve světle jejich boje proti jakékoliv kontrole, která by se týkala držení zbraní.

Kapitol

Foto: Pixabay

Demokraté hledají cesty

Skupina 42 demokratických senátorů nyní vyzývá Google, aby přestal shromažďovat údaje o poloze uživatelů mobilních zařízení se systémem Android, neboť by mohly být využity při stíhání žen, které podstoupí potrat.

Google na dopis zaslaný senátory jeho vedení prozatím neodpověděl. Je však zřejmé, že Google bude muset svoji odpověď velmi dobře vážit, už jen proto, že přístroje jeho hlavního konkurenta, tj. ty od společnost Apple, tento problém v takové míře nemají, resp. možnosti nastavení jsou v případě systému Android složitější a mnohem méně intuitivní.

Zdroje informací: https://arstechnica.com/tech-policy/2022/05/democrats-say-google-location-data-could-be-used-to-prosecute-women-for-abortions/

https://www.cnbc.com/2022/05/24/google-data-collection-could-endanger-abortion-seekers-say-dems.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.