Jak získat odškodné při úrazu na chodníku

chodník

Nestálé a proměnlivé počasí v období letošní zimy má za následek mimo jiné i mrznoucí chodníky, po kterých se lidem často smýkají nohy. Náledí nebo mrznoucí déšť často komplikují situaci chodcům v obcích a ve městech. Řada úrazů vzniká právě vlivem pádu na namrzlou zem, což často způsobit i nemalé zdravotní újmy. Ale když už k tomu dojde, co dělat?

Povinnosti majitelů

Za neuklizený chodník zodpovídá vždy jeho vlastník. Chodníky, které jsou součástí větších celků spadají pak často pod obec, která za stav chodníků zodpovídá. Podstata věci se však nemění. Neodklizený sníh nebo chybějící posypový materiál přináší řadu komplikací. Zlomeniny, pády na hlavu spojené třeba s otřesem mozku jsou vždy nepříjemné. Týká se to hlavně starších lidí, kterým dělá každý krok velké potíže i za normálních okolností. Zranit se ale může každý.

chodník

Foto: Pixabay

Chováte se zodpovědně?

Odškodné za úraz můžete však vymáhat jen za předem jasně stanovených podmínek. Měli-li jste možnost schůdnější cesty, pak vám nebude vyplácena žádná škoda za úraz. Posuzuje se například i stav vaší obuvi. Nemáte-li na nohou zimní obuv, můžete o svých následcích z pádu vykládat třeba vrabcům na střeše. Kecky se nepovažují za bezpečnou obuv v době kluzkých chodníků. Nárok na náhradu za škodu nebude v takovýchto chvílích uznán.

Jak postupovat?

Pád nejlépe zdokumentujte. Pořízení fotografií, nebo výslech svědků před přivolanou policií může být jen ku prospěchu. Zajistěte proto všechny možné důkazy o tom, jak, kdy a kde k pádu došlo. Stav chodníku i komunikace se v době pádu bude posuzovat nejvíce.

O odškodnění žádejte obec. I v případě, že bude váš požadavek zamítnut, žádejte o odškodnění majitele. Pokud se k předmětu žádosti na odškodnění nevyjádří, můžete se obrátit i na soud. K žalobě přiložte veškeré důkazy o pádu. Na podání žaloby máte tři roky od incidentu. V případě neuznání vašeho nároku vás však mohou čekat i nemalé náhrady za soudní jednání.

Zdroje informací: https://www.finance.cz/544745-uraz-na-chodniku-a-narok-na-odskodneni-od-obce/

https://www.mesec.cz/clanky/odskodneni-na-zledovatelem-chodniku-jak-se-v-tom-spravne-vyznat-kdy-ano-a-kdy-ne/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.