Virtuální asistentka 1

Jak zasáhly virtuální asistentky do chodu a finančních nákladů firem?

Zdroj náhledového obrázku: UnSplash.com

Virtuální doba přinesla mimo jiné i fenomén virtuálních asistentů. Původní představa sekretářek na telefonu s vlastní kanceláří a vícero různými zaměstnavateli se postupem času přizpůsobila novým možnostech a expandovala. Dneska si vedle virtuálních sekretářek můžete najmou i virtuální odborníky od marketingu po sales. Díky tomu se jádro klientely virtuálních zaměstnanců přeneslo z jednotlivců na malé a střední podniky. A jak konkrétně pomáhají?

Přerod virtuální asistentky na odborníka: Profesionalita na míru

Zatímco prapůvodně virtuální asistentky odlehčovaly firmám především s jednoduchou administrativní prací, postupně vyplnily mnohem širší prostor outsourcování množství profesionálních odvětví. Díky tomu i malé a střední podniky, které nemají ve výběru svých zaměstnanců možnosti jako korporáty, dokáží vybudovat pestré týmy plné různorodých zkušeností a schopností. Virtuální asistentky tedy už zvládají profesionální grafiku, PPC kampaně nebo copywriting pro firemní weby.

Čas jsou peníze: Virtuální asistentky v zákaznickém servisu

Prvním velkým odvětvím, které virtuální asistentky obsadily, jsou zákaznické podpory malých a středně velkých firem. To znamená zákaznické podpory, kde se ozve několik málo lidí za den – nevyplatí se najímat zaměstnance na plný úvazek, zároveň pro majitele byznysu nebo klíčové zaměstnance není efektivní nechat se neustále vytrhávat z jiné práce. Ve skutečnosti proto mnoho firem nechávalo své zákazníky čekat a ztrácely tak akviziční náklady. Prvních několik firem pak napadlo zaměstnat virtuální asistentku – zvedne pár telefonů, odpoví na pár e-mailů – všechno okamžitě – a zaúčtuje si jen pár minut svého času.Zdroj náhledového obrázku: UnSplash.com

Variabilní náklady proti fixním: Virtuální asistentka na pár minut denně

Od zákaznické podpory pak vedla cesta k dalším odvětvím, které pomáhají firmám přežít a růst. Dneska je běžnou činností virtuálních asistentek a virtuálních asistentů marketing, grafika a obchod. Potřebujete rozběhnout PPC kampaně? Určitě kvůli tomu nebudete hledat zaměstnance. Nemusíte ale trávit ani hodiny samostudiem. Zaplatíte si pomocníka na omezenou dobu, a když ho nepotřebujete, neplatíte nic. Efektivita ve vztahu k času pomáhá šetřit mnoho financí na dobu, kdy byste svého zaměstnance nebo brigádníka nevyužili.

Virtuální asistentka vs. agentura: Rozdíl v nákladech může být ohromný

A jaká je skutečná cena za virtuální asistentku? Podle toho, jaké specializace vyžadujete a kolik hodin využijete, může se pohybovat nejčastěji mezi 300 a 500 Kč/hod. Žádnou dovolenou, odvody státu nebo náhradu v případě nemoci samozřejmě neplatíte. Pokud byste si na stejnou práci najali např. reklamní agenturu, museli byste si připlatit více, a to až řádově. Díky menším rizikům a efektivnějšímu čerpání ale ušetříte i ve srovnání s vlastními brigádníky nebo zaměstnanci.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Michaela Divišová Odpovědět

    Ano, zpracováním administrativy na dálku to začalo, ale dnes už virtuální asistentky dělají mnoho dalších věcí. Třeba i správu webu / e-shopu, rozesílání newsletterů, rešerše a marketingové průzkumy, psaní článků pro blogy a sociální sítě, přepis psaného textu nebo mluveného slova, organizace konferencí, nebo dokonce i zastoupení v nepřítomnosti. Virtuální asistence jako profese se teprve rozvíjí, ale možností má nepřeberně. Vidím v těchto externích službách do budoucna velký potenciál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *