Jak šetřit vodou

Úspora na energii je velmi důležitá fakticky pro každou domácnost. Možností úspory je celá řada, přičemž velmi efektivní může být především šetření na spotřebě vody. Ta je nezbytná pro každou domácnost, nicméně mnozí lidé nedokážou ani na základní spotřebě vody ušetřit. Pokusme se tedy poukázat na základní možnosti, které vám její spotřebu do značné míry sníží. Zcela jistě lze hovořit o tom, že alternativ je velké množství. Jak tedy na celkové snížení nákladů za vodu?

Vlastní studna může a nemusí ušetřit

Jednu z odpovědí na otázku jak šetřit vodou, může být v každém případě realizace vlastní nové studny. U té je ale třeba počítat s poměrně vysokými náklady. Důležité je si nechat precizně zjistit za pomocí speciální studie, jestli se na vašem pozemku nachází dostatečné rezervoáry pitné vody a v jaké hloubce ji lze nalézt. U některých vrtů se můžete setkat s tím, že jsou ukryté velmi hluboko pod zemským povrchem a jejich realizace může být maximálně náročná a nevyplatí se jak časově, tak i finančně. Je třeba si přesně spočítat návratnost její realizace.

Opětovné využití dešťové vody

Výborným způsobem jak se naučit šetřit je také opětovné použití dešťové vody. Ta je pochopitelně zdarma a není problém s ní nakládat jako s užitkovou vodou. Klidně si najde své místo na zahrádkách a také třeba v jiných momentech. Typické je hlavně splachování a jiné využití vody, jež není určena k přímé konzumaci.

Kapající voda

Určitě byste si také měli dát pozor na zbytečné úniky vody. Nejčastěji se jedná o klasický kapající kohoutek, který lze opravit pouze jednoduchým přitažením závitu anebo výměnou těsnění. Mnohdy se bohužel projevuje unikající voda také přímo na toaletách. Pídění vody v záchodové míse je mnohdy přehlíženo s tím, že se jedná o malichernost. Za delší dobu ale unikne větší množství vody, která již stojí hodně.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.