Jak se zvýší daň z nemovitosti a čí bude její výnos

nemovitost

Dle konsolidačního balíčku vlády by měli čeští vlastníci nemovitostí platit vyšší daň z nemovitých věcí, a to již od začátku příštího roku. Jak bude zvýšení daně z nemovitých věcí vypadat? A komu půjdou vybrané peníze navíc?

Daně navíc – obcím nebo státu?

Češi by měli platit až o dvě třetiny vyšší daň z nemovitostí. Nyní platí, že celá daň z nemovitých věcí je příjmem obcí, na jejichž území se nemovitosti nacházejí. Plánované zvýšení daně z nemovitých věcí, podle návrhu ministerstva financí, má přispět ke zlepšení stavu veřejných financí. Má tedy bát zdrojem státního rozpočtu, ne rozpočtu obcí. Předseda Svazu měst a obcí, František Lukl, se však vyjádřil, že s přesunem části výnosu daně z nemovitých věcí do státního rozpočtu nesouhlasí. Podle něj byla tato daň vždy stoprocentním příjmem obcí od roku 1993, kvůli jejímu místnímu charakteru bez ohledu na správu.

Svaz navrhuje část daní z příjmu

Návrh Svazu může představovat určitý kompromis. Svaz měst a obcí navrhuje, že si ponechá celý výnos z daně z nemovitosti, tedy včetně onoho zvýšení, a na oplátku obce mohou přenechat část výnosů daně z příjmu, která jim dle zákona náleží, státu. Ministr financí Zbyněk Stanjura dle vyjádření návrh zváží, předloží jej koaličním partnerům i poslancům.

Současná daň je u nás nízká

80 procent lidí v Česku vlastní nemovitost, přesto příjem z daně nemovitosti představuje pouze mírně přes jedno procento z celkového výnosu daní. Tento podíl na celkových daňových výnosech je jedním z nejnižších v porovnání se zeměmi Evropské unie. V roce 2020 činil 0,6 procenta, zatímco v EU byl tento podíl tři procenta. Například v Německu činí výnos jedno procento, zatímco na Slovensku a v Maďarsku dosahuje 1,2 %. Polsko má podíl 3,1 %. Mezi další evropské země s vysokým podílem daně z nemovitých věcí na daňových výnosech patří například Francie (6,6 %) a Řecko (6,2 %).

Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-nemovitosti/443366-zvyseni-dane-z-nemovitych-veci-kolik-si-majitele-priplati-a-komu-pripadne-vynos, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-reality-kdo-ma-nemovitost-ten-si-priplati-podivejte-se-jak-stat-meni-pravidla-230884

Náhledové foto – Unsplash