Jak se vyvíjely platy fotbalistů na začátku Premier League?

Fotbal

Anglická Premier League je považována za nejlepší fotbalovou ligu na světě. Od svého založení v roce 2022, kdy odstartovala svou premiérovou sezónu 1992/93, změnila dosavadní pohled na fotbal. Týmy si zajistily lukrativní smlouvu na televizní práva, což od té doby mění nejen fotbalu v Anglii svou image, ale postupně i v celé Evropě.

Začátky Premier League

V prvních třech sezónách se zúčastnilo 22 týmů, což znamenalo také větší porci zápasů. Nejlépe placeným hráčem byl John Barnes, který v roce 1987 přestoupil z Watfordu do Liverpoolu. Jako jediný dosáhl na 10 000 liber týdně, což ročně dělalo 520 000 liber. V porovnání s průměrným platem ostatních hráčů, kteří si průměrně vydělali ročně 77 000 liber, to byl výrazný nepoměr. John Barnes byl nejlépe placeným hráčem v sezónách 1992/93 a 1993/94, přičemž za sebou nechal výrazná jména.

V následující sezóně byl nejlépe placeným hráčem Eric Cantona. Francouzská ikona překonala předchozí laťku téměř dvojnásobně – 18 000 liber.

Překonání dvacetitisícové hranice

Sezóna 1995/96 byla ve znamení příchodu holandského kouzelníka Dennise Bergkampa. Ten po svém přestupu z Interu Milán do Arsenalu dostal smlouvu na 25 000 liber týdně. Ačkoli tento přestup a platební podmínky vyvolávaly skepsi a mnoho negativních ohlasů, tak se Arsenalu vyplatil. S jeho pomocí Arsenal dosáhl třech titulů Premier League a vítězství anglických pohárů. Následující ročník 1996/97 byl tehdejší rekord opět překonán. Middlesbrough přivedl italského střelce Fabrizia Ravanelliho za 7 milionů liber z Juventusu. Hráč si přišel na 42 000 liber týdně. Jeho angažmá trvalo pouze jednu sezónu. Klub sestoupil z nejvyšší soutěže a neuspěl ani v jednom ze dvou pohárových finále.

Ikona Alan Shearer

Po odchodu Fabrizia Ravanelliho se stal nejlépe placeným hráčem Alan Shearer v sezónách 1997/98 a 1998/99. Historicky nejlepší střelec Premier League, který nastřílel celkem 260 gólů, si týdně přišel na 34 000 liber. Tento plat si vysloužil až přestupem do Newcastle United, kde strávil větší část své kariéry. Jeho čísla ale nebyla tak impozantní, jako v předchozím angažmá v Blackburn Rovers. Konec devadesátých let 20. století byla v režii irského bouřliváka Roye Keana, jehož plat 52 000 liber týdně překonal všechny dosavadní rekordy.

Pokračování vývoje platů si necháme na příště, ale je potřeba zmínit, že následující období bylo klíčové, když konec nultých let 21. století přinesl prudké zrychlení v růstu platů hráčů.

Zdroj: Autor, https://www.givemesport.com/premier-league-highest-paid-player-every-season/

Náhledové foto: Pixabay