photographer-407068_640

Jak se správně vyfotit na občanku nebo řidičák

Každý z nás musí jednou za čas přistoupit k aktualizaci svých osobních dokladů. Hovoříme pak zejména o občanském průkazu či řidičském oprávnění, jejichž platnost je udávána na období deseti let (pokud samozřejmě ještě dříve nedojde k jejich ztrátě nebo zničení). Oba zmíněné doklady pak vyžadují průkazovou fotografii, jejíž podobu upravuje zákon o občanských průkazech a cestovních dokladech. Jak by tedy měl takový obrázek vypadat? To se dozvíte hned záhy.

Základní informace o průkazových fotografií

Průkazové fotografie mají jasně stanovené rozměry  a tvar. Konkrétně je vyžadována velikost 35 mm na 45 mm, čili menší obdélník. Fotografie by pak měla mít hladký povrch a držet obrazovou stálost. Nezáleží přitom, jestli je zhotoveny v černobílém nebo barevném provedení. Udává se jen, aby obraz nebyl příliš světlý nebo tmavý, či aby barvy příliš nezářily. Z toho důvodu je dále povoleno je bílé, šedé nebo světle modré pozadí.

Fotografie použitá na zhotovení dokladu nesmí být špinavá, pomačkaná, roztržená ani žádným dalším způsobem znehodnocena. Povolen není ani vodoznak člověka, který vám ji vystavil. Ze sociálních sítích určitě dobře víte, že nepovedené fotky sebe sama můžete upravovat dodatečným retušováním. S tím však u průkazové fotografie samozřejmě nepochodíte.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Co musíte při focení bezpečně dodržet

Každá průkazová fotografie by měla být focena čelně a musí zobrazovat obličej v kombinaci s horní částí ramen. Člověk na ní nesmí dělat grimasy ani se usmívat. Je zapotřebí zaujmout neutrální pohled a snažit se držet zavřená ústa. Pokrývky hlavy jsou povoleny pouze ze zdravotních nebo náboženských důvodů, jinak na čepici nebo šátek zapomeňte. Kvůli případné identifikaci se vyplatí udržovat průkazové fotografie neustále aktuální. Pokud by po vás bylo vyhlášeno pátrání, ušetří to policejním orgánům spoustu práce a vám možná zachrání život.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *