Jak se připravit na pohovor

Pohovor

Jestliže se momentálně chystáte na přijímací pohovor do některé z firem, měli byste se na něj dokonale připravit. V první řadě je zapotřebí zjistit si co největší množství informací o dané společnosti a dokonale ji znát. Dále je třeba být připraven na pěst základních otázek, které s největší pravděpodobností padnou. Prakticky vždy obsahuje pracovní pohovor otázky a odpovědi, které jsou dopředu jasné. O jaké se tedy jedná?

Důvod opuštění stávajícího zaměstnání

V první řadě většinou padne otázka týkající se důvodu opuštění vašeho stávajícího zaměstnání. Rozhodně se neuchylujte k tomu, že si budete na stávající zaměstnání nějak výrazně stěžovat a pomlouvat bývalé nadřízené, kolegy a chod společnosti všeobecně. Takto byste na personalisty v žádném případě dojem neudělali. Naopak v jejich očích klesnete. Spíše se soustřeďte na důvody přechodu k nové firmě.

Vaše slabé a silné stránky

Pokuste si nevymýšlet schopnosti, které byste chtěli mít, ale bohužel jimi nedisponujete. Uvést se vyplatí zhruba tři až pět opravdu silných stránek. Důležitý je týmový duch, vynikající komunikace a mnohé další. Vyplatí se uvést i menší negativa, která vás nepoškodí, jako netrpělivost při zapracování a některé další.

Výše mzdy

Plat je neskutečně důležitý. Neváhejte si proto říct. Ideální je porovnat průměrný plat v regionu v dané oblasti podnikání a říct si o něj. Příliš nadnesené a naopak podceňující se představy nejsou ideální.

Pro právě vy?

K odpovědi na tuto otázku musíte znát skvěle pozici, o niž se ucházíte. Právě na ní můžete popsat, v čem byste potenciálně byli lepší než ostatní. Vaše osobnostní předpoklady ale musí s vykonávanou prací korespondovat.

Další dotazy

Zaměstnanci dané firmy se vás mohou ptát i na některé další dotazy, z nichž bychom mohli jmenovat například to, jakého jste vyznání, jestli jste členem politické strany, anebo jaké máte přesvědčení v určitých věcech.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.