02_GameStop

Jak se orientovat v kauze GameStop

Nejen finanční zpravodajství žijí v posledních dnech kauzou GameStop. Někdy je připodobňována ke střetu Davida s Goliášem, jindy je jako její paralela zmiňována legenda o Robinu Hoodovi. Kauza pronikla i do chodeb amerického Kongresu, anebo na tiskové konference amerického prezidenta. V čem tkví ale podstata kauzy? A proč je tak diskutovaná a důležitá?

Zrození kauzy

Popis kauzy je třeba začít přímo u společnosti GameStop. Tato americká firma prodávala ve svých kamenných obchodech po dlouhá léta videohry a spotřební elektroniku. S nástupem digitálních distribučních kanálů se ale její byznys přestal vyplácet a koronavirová pandemie firmě také moc nepomohla. Za loňský rok musel GameStop uzavřít přes 500 svých poboček po celých Spojených státech a lze odhadnout, že její akcie nebyly zrovna hitem.

Fakt, že firma nemá příliš veselé vyhlídky, samozřejmě neušel pozornosti velkých investorských domů, které otevřely masivní shortové pozice, tj. vsadily na další pokles ceny akcií GameStopu. A za normálních okolností by jim sázka asi vyšla. Ale…

01_GameStop

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Komunita jde do boje

Na sociální síti existuje komunita s názvem WallStreetBets, která má 5 milionů uživatelů. Jedná se o drobné investory, které spojuje zájem o akciové trhy. Právě oni se dokázali dohodnout na tom, že investičním fondům zatopí. Lidé u komunity začali nakupovat akcie GameStopu a tím vyšroubovali cenu nahoru, během ledna narostla o neuvěřitelných 1693 %. To samozřejmě znamená velké ztráty pro fondy, které nyní uzavírají své pozice na jiných akciích, aby své ztráty nahradily.

Jak již bylo řečeno, případ získal velkou pozornost. Toho se zalekly platformy využívané drobnými investory a řada z nich zavedla zákaz nákupu akcií GameStopu či dokonce okamžitě uzavřela jejich pozice. To je ovšem proti pravidlům volného trhu a celý případ se tak nevyhne posouzení minimálně ve Spojených státech u komise pro kontrolu cenných papírů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *