Spoření

Jak Češi nejčastěji spoří. A vyplatí se to?

Spoření našich peněz je jedna z nejdůležitějších, ale také nejproměnlivějších aktivit. Podléhá mnoha podmínkám, vlivům a trendům. Jaké jsou ty aktuální? Nové statistiky ukazují, jak nejčastěji Češi spoří.

Jaké produkty vedou?

Spořících produktu je celá řada. Od termínovaných vkladů, přes spořící účty a různá stavební spoření až po individuální investiční operace na trzích a různá životní či penzijní pojištění. Oproti předchozím rokům na oblibě ztrácí již zmiňované stavební spoření. To preferuje asi 44% Čechů.  Také klesá oblíbenost životních pojištění jako investičního produktu. Na vrcholku popularity se mezi českými spotřebiteli je stavební spoření, které si svou pozici drží již delší dobu. Jde o poměrně výhodnou formu investování vzhlede k úrokům a státnímu příspěvku. pokud sečteme tyto dvě složky úročení můžeme se dostat klidně k 3,5%, což je v dnešní době nízkých sazeb velice dobré zúročení.

Starožitnosti a drahé kovy – nový trend

Statistiky také naznačují, že Češi stále více přichází na chuť investicím mimo bankovní sektor. Především jde o různé komodity, jimž, co se oblíbenosti týče, vévodí drahé kovy. Jde například o suroviny jako zlato, stříbro či platina. Další novinkou a trendem v takovém spoření bývají často investice do starožitností. Již dávno nejde o kratochvíli mocných a zámožných. Skupování takových předmětů se stále častěji týká i střední a nižší třídy. Vypadá to tedy, že například stavební a penzijní spoření mohou mít konkurenty. Může se zdát, že jde o nejvýhodnější spoření, avšak nezapomínejte na vyšší riziko.

Hitparáda spoření a investic

Jak zde bylo ale již zmíněno, dnešek je dobou nízkých úrokových sazeb. Stále více lidí v naší zemi tak dává přednost spoření ve stylu nechám si peníze doma a budu střádat. Pokud ale uvažujeme obvyklé cesty investování na prvním místě se nachází již avizované stavební spoření s oblibou asi tří pětin obyvatel. Dále je na druhé pozici stále spořící konto, avšak prodělalo propad oproti ostatním předchozím rokům a na třetím místě je doplňkové penzijní spoření, které preferuje 44%.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *