Jak by vypadala koronavirová pandemie nebýt EU

Úplatky

„Členství  v Evropské unii nám svědčí,“ zahajuje celý rozhovor Věra Jourová (místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost). Snaží se tak sebrat vodu z mlýnů nejrůznějších euroskeptiků. A jak se jí to daří? Posuďte sami.

Nejdříve předkládá jasná čísla. Naše republika je na tom podle ní nejlépe za posledních 30 let. Nikdy jsme nebyli tak bohatí a neměli se lépe. Je přesvědčena, že částečně jde i o důsledek našeho členství v EU.

Víc dáváme nebo bereme?

O tom, že jednotliví členové EU „podporují“ své méně zdatné bratry, se hojně mluví. A jaká je bilance v případě ČR? Věra Jourová přináší jasná čísla: „Podle propočtů dnešní české vlády jsme z Evropské unie od vstupu v roce 2004 získali o 810 miliard korun víc, než jsme do evropského rozpočtu odvedli.“

Koronavirus

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sečteno je vše: investice i tzv. měkké programy. O výhodnosti tohoto spojení pak jistě není třeba polemizovat. Ve hře je navíc i další faktor – Lisabonská smlouva. „Lisabonská smlouva zcela jasně umožňuje, aby integrace pokračovala v té či oné oblasti, aniž by se na tom musely podílet všechny členské státy,“ snaží se polopaticky a maximálně jednoduše shrnout význam této mnohdy podceňované listiny.

A co aktuální situace?

A jak je na tom EU v boji s obávaným COVIDEM-19? Nechme opět mluvit expertku: „Současné fungování Evropské unie dobře prověřila – a dál prověřuje – pokračující krize způsobená pandemií koronaviru. Jakmile začalo být jasné, jak nesmírné budou její hospodářské dopady, prokázaly vlády obrovskou flexibilitu. Ze dne na den souhlasily s rozvolněním přísných rozpočtových pravidel, zmobilizovaly rozpočtové rezervy a výhodné půjčky od Evropské investiční banky, umožnily státům se dočasně zadlužovat a sypat peníze do ekonomik. A zejména dokázaly na nejvyšší úrovni zmobilizovat 750 miliard eur ve formě fondu obnovy, nad rámec sedmiletého rozpočtu…“

A další výhody? I ty místopředsedkyně Evropské komise jmenuje. Ve zkratce jde o:

  • Nákup pomůcek a léků, které (EU) dává k dispozici všem.
  • Dohody s farmaceutickými firmami o budoucích vakcínách, které budou rozdělovány za předem stanovených a rovných podmínek.
  • Sjednocení barev covid-semaforu napříč EU pro větší přehlednost.

Závěrem dodává, že se EU „osvědčila jako velmi užitečná služba pro členské země a jejich občany.“ Máte stejný názor nebo byste naopak mohli jmenovat řadu výhrad?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com, Protext

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.