Investice

Investice: co s malým obnosem a kam s velkým balíkem?

V dnešní době je velmi obtížné najít správnou cestu k investování vašich prostředků. Na konvenčních investujících produktech, typu spořicího účtu, jsou úrokové sazby velice nízké (okolo 1%) a navíc to, co vyděláme, může „sežrat“ inflace či srážková daň. Poradíme, jak investovat s ohledem na to kolik investujete.

Spořicí účet? Lépe na tom je staveno

Mezi nejlepší investice těchto dní asi nepatří spořicí účet. Pokud za několikaletou dobu ukládání investujeme řádově statisíce, úrok a tedy vydělaná zúročená částka bude jen v řádech jednotek tisíců. A to i v případě, kdy zvolíte produkt s nejvyšším úrokem (dnes okolo 1%). Lepší variantou může být stavební spoření. Jeho úroková sazba se také pohybuje okolo 0,5 – 1%, avšak díky státní podpoře (až 2000 Kč/rok) se zhodnocení pohybuje okolo 3%. Nevýhodou je, že na peníze nesmíte během spoření sáhnout.

Penzijní spoření

Nejvýhodnější z variant běžných investičních možností se zdá být doplňkové penzijní spoření. Tato výhodná investice vám umožňuje vybrat mezi strategiemi (méně rizikové – více rizikové). I při zvolení nejkonzervativnější cesty investování můžete například po 6 letech vydělat i 17 000 korun. K vašim příspěvkům je pak přičítána i státní podpora (zdaňuje se). Podmínkami těchto smluv je ale to, že se může vybrat až po 60 letech a musí trvat nejméně 5 let. Jde tedy o produkt, který je výhodný pro starší investory nebo pro mladší, kteří ale počítají s tím, že jde o dlouhodobou investici. Její výhody zažijí až po svých 60. narozeninách.

Zlato

Klasicky nejatraktivnější investiční komoditou je zlato. Možné je investovat do fyzického zlata, kdy skupujete speciální zlaté mince či slitky. Pak jen sledujete růst ceny této komodity a popřípadě při výhodné situaci zlato opět prodáte. Možné je investovat i do dalších alternativních komodit. Odborníci na to, jak investovat peníze, ale upozorňují, že takové aktivita nemají přesahovat 10% vašeho investičního portfolia.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *