Hypotéky budou dostupnější, ČNB uvolnila podmínky

hypoteka

Rada České národní banky v minulém týdnu rozhodla o zrušení limitu DSTI, který byl jedním z parametrů, který rozhodoval o tom, zda klient bude mít možnost vzít si hypoteční úvěr. Co to znamená? A dosáhli byste nyní na hypotéku vy?

Zrušení DSTI ukazatele

Česká národní banka zrušila ukazatel DSTI, jakožto podmínku, kterou musí u jednotlivých klientů komerční banky zkoumat, pakliže žádá o hypotéku. Jde o vyjádření, jak vysoká část čistého měsíčního příjmu vynakládá žadatel o úvěr na splátky svého celkového dluhu. To může znamenat, že na hypotéku dosáhne o desítky tisíc lidí více.

Podmínka LTV zůstává

Nešlo však o jediné omezení. Žadatele posuzují banky z několika hledisek, národní banka pak stanovuje nejúnosnější meze u těchto parametrů. V platnosti tak zůstává omezení LTV, tedy poměru výše hypotéky k hodnotě nemovitosti, a to na úrovni 80 %. Klient tedy nemůže získat vyšší hypoteční úvěr, než kolik činí 80 % zastavené nemovitosti. 20 % hodnoty nemovitosti tak musí mít žadatel našetřeno ze svého. U žadatelů mladších 36 let platí LTV 90 %.

DTI stále na 8,5

Dalším ukazatelem, který ovlivní to, zda můžete dostat od banky hypotéku je DTI. Jde o index, který odráží počet ročních čistých příjmů žadatele, nutných ke splacení všech jeho dluhů. Tato hodnota zůstává také v platnosti, kdy Česká národní banka stále vyžaduje, aby tato hodnota činila 8,5. Banky tak mají půjčovat jen těm, kteří na splacení všech svých dluhů vydají maximálně 8,5násobej ročních čistých příjmů. I zde je výjimka pro žadatele do 36 let. Těmto stačí 9,5násobek.

Přijde oživení trhu?

Experti však hodnotí tento krok skepticky ve vztahu k tomu, zda zmírnění podmínek povede k oživení trhu. Tento krok má oživit hypoteční trh jen mírně. Ten je totiž v současné době brzděn zejména vysokými úrokovými sazbami. Vypuštění DSTI jakožto podmínky pro získání hypotéky tak spíše pomůže specifické skupině zájemců, avšak v globále bude účinek o poznání slabší.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2372911, https://www.penize.cz/hypoteky/442725-hypoteky-budou-dostupnejsi-spocitejte-si-zda-na-uver-dosahnete

Náhledové foto: Unsplash