Hospodaření ČR v roce 2022: Nejrychleji se zadlužující stát s nejvýraznějším poklesem reálných mezd

Fiala a Stanjura

Je teprve začátek školního roku a Česká republika už nyní dostává jakési vysvědčení v podobě stanoviska NKÚ k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2022. Moc lichotivý resultát z toho bohužel neplyne. Česká republika je nejrychleji se zadlužující zemí, která má pátou nejvyšší inflaci v Evropské unii. Pokles reálných mezd je u nás navíc historicky nejvýraznější. Pojďme se tedy na tyto nelichotivé charakteristiky podívat mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Kontrast příjmů a výdajů

I na ten je ve zprávě NKÚ poukazováno. Aby ne, vždyť od roku 2018 do roku 2022 došlo k navýšení příjmů o necelých 16 %. Výdaje ale ve stejném období vzrostly na 42 %. Rozdíl je tedy 26 %. V roce 2022 činil schodek státního rozpočtu 360 miliard korun. Zajímavým ukazatelem je i výkon ekonomiky, který se projevil růstem HDP o 2,4 %. Oproti roku 2021 byl nárůst vyšší o 1,2 %. Snahy o nastartování ekonomiky po covidu negativně ovlivnila krize na Ukrajině. Bohužel ale třičtvrtě ostatních zemí zaznamenalo vyšší růst DPH než Česká republika.   

Zvyšující se veřejný dluh

Z Evropské unie se zadlužujeme nejrychleji. V podstatě pokračujeme v tom, co bylo započato. V roce 2022 se dostal dluh k hranici 3 bilionů korun. Nárůst činil 430 mld. korun. Ostatní země jsou na tom i v této statistice lépe a prezident NKÚ Miloslav Kala uvedl, že se ČR s těmito problémy neumí vypořádat tak, jak ostatní země EU. Srovnáme-li výši zadlužení v letech 2020 a 2022, má České republika jednoznačně nejvyšší nárůst v celé Evropské unii.

Vysoké mandatorní výdaje

V loňském roce tyto a kvazimandatorní výdaje překročily bilion korun. Oproti roku 2021 se zvýšily o neuvěřitelných 94 %. Jedním z nejvyšších výdajů byla mimořádné valorizace důchodů, kdy se průměrný starobní důchod zvedl o 1700 korun za měsíc. Deficit důchodového systému se v roce 2022 vyšplhal na 21,5 mld. korun. Obsluha státního dluhu loni vyšla na 50 mld. korun. Takto bychom mohli pokračovat. Tak jako tak je něco špatně, což ale neznamená, že před touto vládou to bylo lepší, nejspíše ještě horší. Otázkou je, zdali současná vláda dokáže najít z této krize cestu. Ta řecká určitě správná není! Úspory nás budou bolet, na což se budeme muset připravit.   

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.nku.cz/cz/pro-media/tiskove-zpravy/hospodareni-cr-v-roce-2022:-nejrychleji-se-zadluzujici-zeme–pata-nejvyssi-inflace-v-eu–historicky-nejvyraznejsi-pokles-realnych-mezd-id13376/, https://ekonom.cz/c1-67208140-recko-na-ceste-z-pasti-dluhu-povedl-se-mu-skok-ale-jeste-to-bude-bolet  

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.